Organa

Jak se skloňuje jméno Antifolus?

Dobrý den,
snažil jsem se najít správné skloňování jména Antifolus, ale bohužel se mi to nepodařilo najít. Stačila by mi odpověď, zda se tohle jméno skloňuje klasicky jako neobyčejná jména končící na -us či zde dochází k nějaké odchylce.
Děkuji za odpovědi, Oragana

Nejlepší odpověď
annas

Antifolus zřejmě jde o jméno latinského či řeckého původu = Antipholus.

Přečtěte si vyjádření. Záleží na tom, zda jeho nositel je historická postava, nebo někdo z moderní doby.

U jména oddělíte koncové -us – Antifol-us.

1. "Antická jména zakončená na -us, -as, -es, -os se skloňují tak, že se v nepřímých pádech tato zakončení odtrhávají a pádové koncovky vzoru „pán“ se přidávají k základu jména (Titus, Marsyas, Demosthenes, Ikaros – 2. p. Tita, Marsya, Demosthena, Ikara – 5. p. Tite, Marsye, Demosthene, Ikare)

Zkuste se podívat na Ikar-us/os – http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=Ikarus

2. Tzv. antický způsob skloňování se neuplatňuje vždy, když jméno končí na -us, -as, -es, -os. Patří-li jména tohoto typu novodobým nositelům (a pisatel nechce záměrně zdůraznit jejich antický původ) nebo jde-li o jména jiného než latinského či řeckého původu, která však mají zakončení obdobné jako jména antická, neodtrháváme v nepřímých pádech zakončení -us, -as, -es, -os, ale přidáváme pádové koncovky k celému jménu (Angus – 2. p. Anguse – 5. p. Angusi)."

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=320&­dotaz=sklo%C5%­88ov%C3%A1n%C3%AD%20%C5%­99eck%C3%BDch%20­jmen#nadpis4