bena

Jak se schvaluje učební materiál?

Dobrý večer, chystám se vytvořit malý učební materiál zaměřený na cílovou skupinu – žáků ZŠ a SŠ. A proto by mě zajímalo co nejvíce informací ke schválení mého učebního materiálu. Když někdo napíše učebnici, musí jí někdo (asi ministerstvo školství) zkontrolovat a schválit. Jak to probíhá? Děkuji

Odpovědi
Zibner

V dnešní době je schvalování učebního materiálů jedním z nejtěžších schvalovacích procesů vůbec. Je třeba si práci nechat garantovat (nejlépe učitelem, profesorem apod.) pak je nutno najít nakladatele, tisk a vydavatele. Vše na vlastní pěst. Nejtěžším krokem je ale ono schvalování. Přirovnal bych to k zákonodárnému procesu – musíš si nechat učebnici schválit nejrůznějšími výbory – MŠ, instituce pro vzdělávání apod. Dále je nutno zajistit posudek, že tato práce není v rozporu s lidskými právy, není namířena proti menšinám atd atd. Osobně ti doporučuji se do toho nepouštět nebo sehnat firmu, která ti to zařídí „na klíč“, stejně jako třeba založit firmu nebo zprostředkovat bydlení. Další možností je napsat takovou práci v rámci studia pro titul např. doktorát, kdy je to tvá rigorozní práce. V takovém případě je to jednodušší o to, že ti s tím kantoři, u nichž bys byl doktorantem, pomohou a škola (uni) převezme nad celým projektem záštitu. Každopádně, pokud nechceš vnést do oboru ZŠ a SŠ nějaké nové poznatky, je zbytečné psát učebnice, kde bys akorát citoval ostatní autory (autorská práva a duševní vlastnictví jsou pak další problém).

bena

Díky. Záměrně jsem se nezmiňoval konkrétně o učebnici. Jde mi o elektronický online nástroj (něco mezi prezentací a videem (filmem)). Tento materiál by rozhodně neměl nahrazovat klasický učební materiál, měl by ho pouze doplnit a částečně zpestřit výuku. Pokud jsem to dobře pochopil, tak

  • musím mít garanta (učitel, profesor)
  • schválení MŠMT
  • schválení institu pro vzdělání
  • posudek kvůli rozporu lidských práv
  • posudek kvůli menšinám

Není to někde popsána v nějakém zákoně či článku na netu. Za odkaz bych byl vděčný – díky