Avatar uživatele
anonym

Jak se rozmnožovali dokumenty než byli kopírky?

Prý se to máčelo do čpavku? To se originál nezničil ?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4584 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Já si pamatuji rozmnožování tiskopisů na cyklostylu, tj. na blány. Dále na tzv. lihovém rozmnožovacím přístroji – ormigu. Na něm bylo rozmnožování jednodušší.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Bylo to komplikované. Běžné dokumenty se jen přepisovaly a potvrzovaly kopie. Pokud člověk potřeboval mohl si i ofotit, ale fotografie byla jen klasická, zdlouhavá a i dosti drahá. Pro technickou dokumentaci se používaly výkresy nakreslené na pauzovacím /částečně průsvitném/ papíře. Ten se potom vložil do speciálního přístroje v kterém byl papír s vrstvou reágující na světlo. Prosvícením pauzáku a projítím čpavkovými paramy zůstalo kreslené a psané tmasvší než okolí. Všechny kopie bývaly do červena, někdy i do modra.
Cyklostylem se muselo vše nejprve přepsat na kovovou blánu, kterou byl svým zpusobem problém sehnat, protože všechny byly evidované. Cyklostil se používal jenom tam ,kde bylo třeba udělat více kopií. Jedna blána vydržela cca 50 – 80 kopií

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
kosaaaak

cyklostylem > http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Cy­klostyl

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Tonie

Taky mě napadl ten papír, kterému se říkalo „kopírák“. Hrála jsem si s ním pořád jako malá..
Ale to asi jen na krátké věci a ne přesně.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek