Jak se rozmnožovali dokumenty než byli kopírky?

Prý se to máčelo do čpavku? To se originál nezničil ?

Nejlepší odpověď
annas

Já si pamatuji rozmnožování tiskopisů na cyklostylu, tj. na blány. Dále na tzv. lihovém rozmnožovacím přístroji – ormigu. Na něm bylo rozmnožování jednodušší.

Další odpovědi
Drap

Bylo to komplikované. Běžné dokumenty se jen přepisovaly a potvrzovaly kopie. Pokud člověk potřeboval mohl si i ofotit, ale fotografie byla jen klasická, zdlouhavá a i dosti drahá. Pro technickou dokumentaci se používaly výkresy nakreslené na pauzovacím /částečně průsvitném/ papíře. Ten se potom vložil do speciálního přístroje v kterém byl papír s vrstvou reágující na světlo. Prosvícením pauzáku a projítím čpavkovými paramy zůstalo kreslené a psané tmasvší než okolí. Všechny kopie bývaly do červena, někdy i do modra.
Cyklostylem se muselo vše nejprve přepsat na kovovou blánu, kterou byl svým zpusobem problém sehnat, protože všechny byly evidované. Cyklostil se používal jenom tam ,kde bylo třeba udělat více kopií. Jedna blána vydržela cca 50 – 80 kopií

kosaaaak

cyklostylem > http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Cy­klostyl

Tonie

Taky mě napadl ten papír, kterému se říkalo „kopírák“. Hrála jsem si s ním pořád jako malá..
Ale to asi jen na krátké věci a ne přesně.