Marsyas

Jak se říkalo ranímu zvonění zvonem?

Tak například v šest odpoledne to bylo klekání…

Nejlepší odpověď
annas

Ranní i večerní klekání – věřící měl při zvonění pokleknout a pomodlit se.

Poledne i klekání se zvoní po dobu trvání modlitby Anděl Páně, což je asi dvě a půl minuty (při elektropohonu 3 minuty). Zvonilo se buď vcelku nebo s dvojím přerušením – modlitba má tři části.

Klekání se zvoní ráno a večer. Původně se zvonilo v různou dobu podle ročního období, jak se rozednívalo a smrákalo, což se do jisté míry respektuje i dnes, kdy se rozlišuje letní a zimní období. Dnes se v různých lokalitách a podle ročního období zvoní ráno od 5 do 7 hodin, večer od 18 až do 22 hodin.

Nadpis Jak se zvoní.

Zdroj: http://obeczva­novice.sweb.cz/ka­ple.htm