BANAN93

Jak se říká ručnímu nástroji na srážení hran ?????

Je to jako tužka ze které jde kulatina (která je vetvaru srpu a v tom záhybu má také ostří)

Nejlepší odpověď
Děda Louda

Šábr.

Další odpovědi
anonym

Pravdu má Děda Louda, obrázek – viz odkaz ve zdroji:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%A0kra­b%C3%A1k

Hykam

Vím co máte na mysli, mám dojem že jsme tomu říkali škrabka nebo škrabák.
Doplňuji:
Asi to bude ten škrabák, i když tak jak ho znám já, jsem ho na netu nenašel

http://www.pro­export.cz/Kata­log/Skrabaky/Nas­troje.aspx?pa­ge=5

mosoj

Tak takových nástrojů je více a mají váce tvarů. Já znám ocilku , někde se tomu říkalo cidlina !!
Doplňuji:
Tak ta ocílka je blbost, tí se brousí, ale ta cidlina bude asi bingo.

http://franti­sekcerny.eu/ob­chod/73-cidliny

Hykam

Ano, Děda Louda má pravdu, šábr, ale škrabák je to taky 🙂

anonym

OK, i škrabák, až na to, že škrabák má více významů, kdežto šábr je jednoznačný pro kovoobrábění, jak upřesňuje text v odkazu.
(Např. další z významů – škrabák pluhu = otka, třeba z křížovek).

anonym

Děda Louda
Dík. Já myslel, že už se mi rozpadne hlava. Naprosto přesně jsem věděl, o co se jedná, ale ten název nechtěl naskočit. Jasně že šábr, šábřík. Mám jich po dědovi několik, většinou vybroušených ze zlomených závitníků.

Hykam

Mosoj
řekl bych, že BANAN myslí na sražení hran v kovovýrobě. Ocílka je na srovnání grotu na noži a vypadá úplně jinak, než co popisuje.

mosoj

Ocílku jsem v zápětí negoval, ale ta cidlina by to mohla být. Tak ji znám já, Viz odkaz.

Děda Louda

Cidlina (původně z němčiny Ziehklinge), také známá jako truhlářská škrabka, je dřevoobráběcí tvarovácí a dokončovací nástroj. Používá se pro ruční odstranění malého množství materiálu a je užitečná v místech nepravidelného rozložení letokruhů dřeva, kde by ruční hoblíky způsobily vytrhnutí vláken. Cidliny jsou nejvhodnější pro práci s tvrdým dřevem, a můžou být použity místo brusného papíru. Škrábání cidlinou vytváří čistější povrch než broušení, neucpává póry dřeva prachem a nezanechává „chlupy“ z roztrhaných vláken, i přes to že jsou použita ta nejjemnější brusiva.

Hykam

Nene, ani cidlina to není