JájsemRaibek

Jak se říká malému buku?

Když malému dubu se říká doubek.

Nejlepší odpověď
annas

Pokud vás zajímá spisovný, tedy správný zdrobnělý tvar, tak je to bouček, jak uvedla redy. Slovensky i česky pak IceT.

Tvar buček je výraz nespisovný, moravský dialektismus.

1. bok, bůček, boční, bočnice, odbočit, vybočit, zabočit. Všesl. – p., r. bok, s./ch. bôk. Psl. *bokъ nemá jasné souvislosti. Spojení s angl.back ‘záda’ nevyhovuje zcela hláskoslovně ,spojuje se i se stir. bacc ‘hák’, ř. báktron ‘hůl’ ,s původním významem ‘něco zakřiveného’."

buk, bouček, bukový, bukvice. Všesl. p., r. buk, stsl. bukъ. Psl. *bukъ je nejspíš výpůjčkou z germ. *bōkō- (něm. Buche, stangl. bōk, bēce, stisl. bōk, odtud pak i germ. slovo pro ‘knihu’, protože první runy byly asi psány na bukovou kůru, srov.  :bookmaker). Příbuzné je lat. fāgus tv. a ř. fēgós ‘dub’, vše z ie. *bhāgo‘buk’.

J. Rejzek: Etymologický slovník

Další odpovědi
redy

Aspoň lidi co dělají v lese, říkají buku taky doubek, nějak poznaj co sázej 🙂
Je to bouček, zní to blbě ale je to tak 🙂

Psychotic

Já bych mu říkal „malý buk“. Nebo možná „bučík“? Ale klidně mu říkej „bůček“, aspoň se lidé zasmějí 🙂

iceT

slovensky asi búčik
https://www.kri­zovkarskyslov­nik.sk/index.php?le­genda=malý+buk
já bych řekla, že bouček

zjentek

Bukvíček ..a na něm bukvička.

marci1

Jestli máš na mysli vtip, tak bůček. Jinak bych řekla, že buček. 🙂
http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/vyznam-pojmu-bucek