endynek.211

Jak se řeší odjezd auta na čerpací stanici bez placení?

Dobrý den,

prosím Vás o pomoc, jsem zaměstnancem na čerpací stanici a potřeboval bych se poradit.

Stalo se mi, že „zákazník“ ujel bez placení a do nádrže natankoval bezmála za Kč 2000,–-. Zajímá mě, kdo je zodpovědný za náhradu škody, která vznikla na pokladně. Aby totiž mohli ostatní zákazníci tankovat na stejném stojanu musel jsem tuto částku „zaplatit“ za zloděje na své kase, za kterou jsem jinak zodpovědný já.

Záběry kamer svědčí o tom, že obsluha nepochybyla a že dotyčný „zloděj“ nebyl s to zaplatit.

Od zaměstnavatele jsem se dozvěděl, že pokud se zloděj nenajde budu muset za něj částku zaplatit. (To, že se mi částku vůbec platit nechce Vám líčít nemusím:-)

Zajímalo by mě ještě, zda nevíte o tom, jestli je všeobecně dáno, že majitel čerpací stanice by měl být na takovéto situace připraven tedy pojištěn.

Děkuji za všechny rady. Nejlépe odkazy, na které bych se mohl obrátit a které bych mohl právně využít a hlavně doložit.

S pozdravem

endynek.211

Nejlepší odpověď
standa

Pokud s vámi zaměstnavatel uzavřel Dohodu o hmotné odpovědnosti (§ 252 ZP), tak vzniklou škodu musíte*) uhradit do poslední koruny.

Pokud tuto dohodu uzavřenou nemáte (což ale pochybuji), tak jste z obliga.

*) v odstavci 4 tohoto § je ale důležitá větička:
„Zaměstnanec se zprostí odpovědnosti zcela nebo zčásti, jestliže prokáže, že schodek vznikl zcela nebo zčásti bez jeho zavinění, zejména, že mu bylo zanedbáním povinnosti zaměstnavatele znemožněno se svěřenými hodnotami nakládat.“

Výše uvedená větička však s největší pravděpodobností nekryje vámi zmiňované odůvodnění „…že obsluha nepochybila a že dotyčný zákazník nebyl sto zaplatit.“

Podle mého názoru obsluha ´pochybila´ tím, že neplatícího zákazníka nechala odjet, aniž by dostupnými prostředky zjistila jeho totožnost nebo jinou identifikaci, která by pak Policii umožnila dotyčnou osobu zajistit…

Btw. Zda je zaměstnavatel pojištěn či nikoli se vás (zaměstnance) vůbec netýká.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast11h2.aspx

Další odpovědi
arygnoc

nechte se pojistit také.

říká se tomu (s prominutím) „pojistka na blbost“, i když v tomle případě jde o něco jiného.

svejk007

Dobrý den ,
podle mě je váš zaměstnavatel pojištěn,ale jen to na vás zkouší.Bylo by nereálné kdyby benzinku pojištěnou neměl.
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/

Hlava 1. § 191 – § 205 Překážky v práci na straně zaměstnance

atriplex

Záleží jak máte koncipovanou pracovní smlouvu. Známý pracoval také na pumpě a ve smlouvě měl uvedenu měsíční částku jako „ztrátné“, vše co bylo navíc, musel zaplatit. Proto na té pumpě vydržel jen do prvního incidentu…

Syd

A co kdyby vás přepadli? To by to po vás taky chtěl zaplatit?