Zlatý

Jak se řekne, kdybych chtěl "rekonvalescence" převést na sloveso, do infinitivu?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Zlatý

rekonvalescence- rekonvalescent - rekonvalescentovat .

Toto soveso není v žádném slovníku češtiny, neužívá, jde o hovorový nebo obecný tvar.

Doplňuji:
Dívala jsem se ještě na časovaní slovesa do latinského slovníku. . Protože jde o nespisovný tvar, "pravidla" pro utvoření slovesa v češtině jsou různá. - průběh děje a výsledek děje - např. uzdravovat se x uzdravit se, posílit a posilovat - nedokonavost a dokonavost.

Sloveso "recovalesco" při časování a vyjádření budoucnosti přebírá v latině tvary s en. = dokonavý tvar - reconvalescent - (3. osoba č. mn.) oni posílí, oni se uzdraví.

V češtině se slovesný tvar "reconvalescent" užívá jako podstatné jméno. . Takže k tomuto tvaru se mohla přidat koncovka -ovat., tedy reconvalescent - ovat.

Je tedy možnost, kterou jsem uvedla, ale další i přímo od latinského infinitivu - recovalesc(k)ovat.. Jenže v latině je sloveso recovalesco nedokonavé, takže tento infinitiv - by pak znamenal průběh děje - zotavuje se.

Opakuji, jde o tvary nespisovné, které se užívají v diskusích na netu, ale vzhledem k významu sloves bych uvedla obě možnosti.

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

Stříbrný

ivzez

V případě slovesa bych dala přednost slovesu
zotavit se nebo zotavovat se.

Bronzový

MK44

Pro Boláka: A nebo "být v rekonvalescenci".
Gramaticky správnější než "rekonvalescentovat" by mi přišlo "rekonvaleskovat", ale nevybavuje se mi, že bych se setkal ať s jedním nebo s druhým. :-)

Zlatý

annas

Protože jde o "patvar", nejsou žádná pravidla.. Kdo z těch autorů si uvědomil, jak je latinsk slovesný tvar.

Za další. Sloveso, která vyjadřují to, co základové jméno se tvoří od podstatných jmen, takže bych považovala správný tvar s -en. Ale těžko říct.

Na netu se objevují obě možnosti. :-))

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2736
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 604
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.