Avatar uživatele
bolak

Jak se řekne „kadit“ nějak odborně?

Myslím medicínsky, jinak než jít na stolici..stolovat? nevim, je pro tuhle činnost nějakej odbornej termín?
Doplňuji:
Araxis: Jasně, ale dejme tomu že to chceš říct ty doktorovi sám od sebe, třeba „když kadím, tak to píská“ nebo něco podobnýho, jenž „kadím“ je v tomhle směru takový moc vandrácký, a „když defekuji, tak to píská“, to zní taky divně. Neříkám že je to špatně, jenom se to prostě nedá použít v normální konverzaci…

Jiný nápady nejsou?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: bolak

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, briketka10, Araxis, gagaga před 3901 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Pájo

V odborných kruzích to bude vyprazdňování střevního obsahu… ;)

(vč. správně kolegy uváděné vyměšování, defekace…

  • pod označením stolice nebo exkrement „produkty“ vyprazdňování)

Doplňuji:
Také vylučování / vyměšování nestrávených zbytků potravy (pro stolici).
Termínem diuréza se pak odborně označuje vylučování moči

Upravil/a: Pájo

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
cukrar

Že by vyměšovat…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ponovotny

defekace
Doplňuji:
tedy defekovat

Upravil/a: ponovotny

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Araxis

Kadit je slang ze severu Moravy ne?Doktor se obecně vždy zeptá Zda jste měl stolici a jaká byla.Když
se řekne u doktora že jste měl průjem tak to je všem jasný že to byla sra…a jak…
Doplňuji:
Co řešíte?Normalně-mám průjem cely den,řidkou stolici,mám běhavku…Kdybych za mě přišla k lekaři a než bych se odborně zavzpomínala co mu to vlastně chci sdělit tak bych si určitě nevzpomněla na nějakou defakci,či kálení.Nejsem zví­ře.

Upravil/a: Araxis

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Tak když se řekne stolice, tak zcela jasné kudy to vyšlo ( i když kdo ví !!).
Jít na velkou snad také každý ví vo co Go. Fakt já nedefekuji já chodím na velkou !!!!
Doplňuji:
A co vznikne ? Za to si již opravdu může každý sám !!!!

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

odborně asi ta defekace, ale lidi nejvíce chodí na velkou stranu. Při defekaci tam vznikne produkt, na který je hodně výrazů a to dle tvaru, barvy, vůně a hlavně teda konzistence produktu ,)
Doplňuji:
tak potom- když jdu na velkou, tak to píská. Potom to ještě chvíli píská. A teprve potom se, p.doktorko, pořádně poseru!

Upravil/a: zjentek

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Kromě defekace asi jiný význam neexistuje. Lze říci : Když mám stolici, tak to píská.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
ponovotny

tohle je fakt diskuze o hov°ě

před 3901 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Sůwa

Výraz „kálet“ používají zejména veterináři v souvislosti s domácími mazlíčky 🙂

před 3901 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Sůwa

Taky jsem našla „defekace“, ale ještě víc mne zaujal výraz „fekální inkontinence“. Takže neříkat „ty se pos*al“, ale „netrpíš fekální inkontinencí?“
🙂

před 3901 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gagaga

a nedavno nekde mosoj odpovidal, ze prujem vzdycky vyjde tou nejvetsi dirou .. ! ale u me vychazi tou mensi ! :(

  • iv-

před 3901 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
vagra

:))

před 3900 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ponovotny

gagaga-tou, kterou čůráš?

před 3900 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

ééééé,ty seš hustší než průjem

před 3901 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

ale prdlajs severní Morava. Tady ve východních Čechách se to říká taky… a myslím, že lepší výraz než „kálet“ už nabídnout nejde.

před 3901 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Pájo

Kdyby snad byl bolaku „problém“ ještě s označením řitního otvoru (rekta)… běžně se v lékárně používá termín konečník… předpokládám, že i v ordinaci nešlápnete mimo… ;)

před 3901 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Pájo

Taky můžete bez zardění doktorovi, že když konáte potřebu, tak…

před 3901 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

a co když se zeptá jakou? :)

před 3901 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Pájo

tu související s vyprazdňováním střev přece ;)

před 3900 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Já jsem vložila odpověď, jenže jsem si nevšimla, že jde o dotaz na odborný výraz, proto jsem smazala.

kadit = vyměšovat výkaly, kálet. Kálet = vyměšovat výkaly.

před 3901 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Vysvětlení je ze SSJC a PSJC atd. Původně se sloveso kálet užívalo pro ptactvo, ale teď žádné omezení není. Je to vidět i z jazykového příspěvku.

Nedávno jsem uváděla původ slova sranda. To jazykově souvisí s vulgárním slovesem označujícím kálení…

Takže když uvedeme vulgární sloveso sr.., jde o význam, který nejčastěji užíváme – vykonávat velkou potřebu.

před 3901 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

Tos mohla nechat, ale mě jde stejně o slovo, které se dá použít ve větě při komunikaci s lékařem a člověk se při tom nebude cejtit divně/blbě.

Třeba všichni odpověděli správně, to je jasný, ale kdybych to chtěl použít ve větě…

Pane doktore, mám problém, když defekuji…když vylučuji, vyměšuji…když jdu na velkou stranu…když pokládám klobásu, pouštím draka, házím utopence..všechno to zní prostě divně. Nedá se to použít.

před 3901 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

tak pak to musíš podat jedině jako rébus: p. doktorko, vždy, když mi z kalhot něco píská, musím fofrem běžet na toaletu, nevíte, co mám za problém?

před 3901 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

..a protože rébus je hádanka s obrazovou nápovědou, přiložil bych vzorek včerejších spoďárů ..jestli uhádne ,)

před 3901 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ponovotny

to máš jenom zábrany z toho jak si tvoje podvědomí říká, že bys neměl nikoho otravovat svýma sra°kama ;). Když napíšeš „mám problém když jdu na velkou“, tak to určitě žádný doktor neodsoudí

před 3901 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek