bolak

Jak se řekne „kadit“ nějak odborně?

Myslím medicínsky, jinak než jít na stolici..stolovat? nevim, je pro tuhle činnost nějakej odbornej termín?
Doplňuji:
Araxis: Jasně, ale dejme tomu že to chceš říct ty doktorovi sám od sebe, třeba „když kadím, tak to píská“ nebo něco podobnýho, jenž „kadím“ je v tomhle směru takový moc vandrácký, a „když defekuji, tak to píská“, to zní taky divně. Neříkám že je to špatně, jenom se to prostě nedá použít v normální konverzaci…

Jiný nápady nejsou?

Nejlepší odpověď
Pájo

V odborných kruzích to bude vyprazdňování střevního obsahu… ;)

(vč. správně kolegy uváděné vyměšování, defekace…

  • pod označením stolice nebo exkrement „produkty“ vyprazdňování)

Doplňuji:
Také vylučování / vyměšování nestrávených zbytků potravy (pro stolici).
Termínem diuréza se pak odborně označuje vylučování moči

Další odpovědi
cukrar

Že by vyměšovat…

ponovotny

defekace
Doplňuji:
tedy defekovat

Araxis

Kadit je slang ze severu Moravy ne?Doktor se obecně vždy zeptá Zda jste měl stolici a jaká byla.Když
se řekne u doktora že jste měl průjem tak to je všem jasný že to byla sra…a jak…
Doplňuji:
Co řešíte?Normalně-mám průjem cely den,řidkou stolici,mám běhavku…Kdybych za mě přišla k lekaři a než bych se odborně zavzpomínala co mu to vlastně chci sdělit tak bych si určitě nevzpomněla na nějakou defakci,či kálení.Nejsem zví­ře.

mosoj

Tak když se řekne stolice, tak zcela jasné kudy to vyšlo ( i když kdo ví !!).
Jít na velkou snad také každý ví vo co Go. Fakt já nedefekuji já chodím na velkou !!!!
Doplňuji:
A co vznikne ? Za to si již opravdu může každý sám !!!!

zjentek

odborně asi ta defekace, ale lidi nejvíce chodí na velkou stranu. Při defekaci tam vznikne produkt, na který je hodně výrazů a to dle tvaru, barvy, vůně a hlavně teda konzistence produktu ,)
Doplňuji:
tak potom- když jdu na velkou, tak to píská. Potom to ještě chvíli píská. A teprve potom se, p.doktorko, pořádně poseru!

marci1

Kromě defekace asi jiný význam neexistuje. Lze říci : Když mám stolici, tak to píská.

ponovotny

tohle je fakt diskuze o hov°ě

Sůwa

Výraz „kálet“ používají zejména veterináři v souvislosti s domácími mazlíčky 🙂

Sůwa

Taky jsem našla „defekace“, ale ještě víc mne zaujal výraz „fekální inkontinence“. Takže neříkat „ty se pos*al“, ale „netrpíš fekální inkontinencí?“
🙂

gagaga

a nedavno nekde mosoj odpovidal, ze prujem vzdycky vyjde tou nejvetsi dirou .. ! ale u me vychazi tou mensi ! :(

  • iv-

vagra

:))

ponovotny

gagaga-tou, kterou čůráš?

zjentek

ééééé,ty seš hustší než průjem

quentos

ale prdlajs severní Morava. Tady ve východních Čechách se to říká taky… a myslím, že lepší výraz než „kálet“ už nabídnout nejde.

Pájo

Kdyby snad byl bolaku „problém“ ještě s označením řitního otvoru (rekta)… běžně se v lékárně používá termín konečník… předpokládám, že i v ordinaci nešlápnete mimo… ;)

Pájo

Taky můžete bez zardění doktorovi, že když konáte potřebu, tak…

bolak

a co když se zeptá jakou? :)

Pájo

tu související s vyprazdňováním střev přece ;)

annas

Já jsem vložila odpověď, jenže jsem si nevšimla, že jde o dotaz na odborný výraz, proto jsem smazala.

kadit = vyměšovat výkaly, kálet. Kálet = vyměšovat výkaly.

annas

Vysvětlení je ze SSJC a PSJC atd. Původně se sloveso kálet užívalo pro ptactvo, ale teď žádné omezení není. Je to vidět i z jazykového příspěvku.

Nedávno jsem uváděla původ slova sranda. To jazykově souvisí s vulgárním slovesem označujícím kálení…

Takže když uvedeme vulgární sloveso sr.., jde o význam, který nejčastěji užíváme – vykonávat velkou potřebu.

bolak

Tos mohla nechat, ale mě jde stejně o slovo, které se dá použít ve větě při komunikaci s lékařem a člověk se při tom nebude cejtit divně/blbě.

Třeba všichni odpověděli správně, to je jasný, ale kdybych to chtěl použít ve větě…

Pane doktore, mám problém, když defekuji…když vylučuji, vyměšuji…když jdu na velkou stranu…když pokládám klobásu, pouštím draka, házím utopence..všechno to zní prostě divně. Nedá se to použít.

zjentek

tak pak to musíš podat jedině jako rébus: p. doktorko, vždy, když mi z kalhot něco píská, musím fofrem běžet na toaletu, nevíte, co mám za problém?

zjentek

..a protože rébus je hádanka s obrazovou nápovědou, přiložil bych vzorek včerejších spoďárů ..jestli uhádne ,)

ponovotny

to máš jenom zábrany z toho jak si tvoje podvědomí říká, že bys neměl nikoho otravovat svýma sra°kama ;). Když napíšeš „mám problém když jdu na velkou“, tak to určitě žádný doktor neodsoudí