leylandus

jak se řekne jinak

co v moderní češtině znamená úsloví: jsoucně ujařmené jho všehomíra a dá se vůbec tvrdit, že je něco pregnantně kulantní??

Nejlepší odpověď
annas

Ptáte se na významy v současně češtině. Ale nejdříve je třeba vysvětlit staročeské výrazy . .

jho = poddanství, poroba, otroctví, útlak, útisk -synonymum prp jařmo
ujařmeně = porobeně; postiženě, sklíčeně, zkrušeně; zemdleně, znaveně, zmalátněně, obtížně, protivně, , těžko snesitelné
jsoucně = svým bytím, svou bytostí ,. skutečně, opravdově
všehomíra = vesmír, nebo všeho míra – celého (všeho) světa

Zkuste si sám dosadit významy. Neuvedl jste, zda je o oblast filozofie, historie či češtiny. Jedna z možností.

Skutečně, (opravdově) těžko snesitelný útlak,( útisk , poroba)) všech na světě

pregnantně = výrazně, výstižně, plně
kulantní = zdvořilý, ochotný, příjemný v jednání
..

Např. cena může být pregnantně kulantní, = tedy plně přijatelná.

Zdroj: vl. v. + zaprášený Staročeský slovník z r. 2012, který výrazy vysvětluje, ale nezaměňuje …

annas

Znám totiž někoho, kdo je ještě chytřejší, než jsou všechny " zastaralé" slovníky včetně těch z roku 2010 a 2012 … navíc zaprášené … 🙂

anonym

an., jen jestli ten dotycny ( a ) , o kterem pisete , nema spise zapraseny vlastni mozek. ! :) a taky jsem
se uplne lekla .. ! ja nekoho takoveho taky znam .. tak aby to nebyl jeden a ten samej ! :o

annas

Ad iv. Že by podobnost čistě náhodná:-))

anonym

.. ale chybi mi tam to jeho siamsky dvojce … !