bolak

Jak se řekne anglicky „ulomené“?

Všude ve slovníku mi to hází jenom „broken“ ale to nevystihuje vůbec to co chci říct, to je takový moc obecný výraz, já chci popsat předmět, u něhož se nějaký část ulomila tak aby druhá strana pochopila že je ta věc ulomená, a né třeba poškrábaná, roztříštěná, že z ní vypad šroubek nebo že prostě nefunguje.
Doplňuji:
quentos: A je to teda skutečně ono? Když se ti třeba z brýlí ulomí obroučka, nebo ulomený nehet, nebo ulomená větev u stromu, všechno je to „broken off“?

Nejlepší odpověď
quentos

bych řek „broken off“
Doplňuji:
vida, potvrzení třeba tady – jde určitě o synonyma: http://slovnik­.seznam.cz/cz-en/word/?q=odlo­men%C3%BD&id=zhAP­gUp1Xs4=&sugid=Z_LRU-0VQW0=,1lu6Pq­CET0g=&sugwor­d=odlomit,odlo­mit%20se

Další odpovědi
MK44

Jen poznámka, Boláku, pokud to ještě budeš číst.

Jestliže „chci popsat předmět, u něhož se nějaký část ulomila“, pak ten předmět bude „broken“. A „broken off“ (come / split / snapped / chipped off aj.) bude ta část, která se odlomila, uštípla a ulítla.

My glasses are broken, the rim of my glasses has broken off.
Broken glasses. The rim that has come off. The broken-off splinter.

Dane

The Free Dictionary uvádí, že break off použijeme, když chceme vyjádřit, že se nějaká část ulomila (viz http://idioms­.thefreedicti­onary.com/bre­ak+off). Synonymem uvedeného slovního spojení je chip off, které označuje odloupávání něčeho (np. barvy ze zdi, laku na nehtech apod.) nebo shear off vyjadřující opotřebení či poškození vlivem tlaku (np. utržená součástka stroje, ulomená obroučka brýlí apod.). Slovní spojení split off označuje odtržení (kousku větve ze stromu, ledu z ledovce apod.).

kollma

A co třeba fracture, nebo crack? Jsou to moje nápady, ale třeba by to šlo, pokud by se to popsalo trochu jinak.

quentos

kollma: ani jedno z toho, co uvádíte, nejsou adjektiva…

quentos

určitě. Lepší výraz mě nenapadá a řek bych, že by nenapad ani native speakera po sklence piva a vína, jako mám teď v sobě já ; {)>

anonym

🙂
Nenapadl…
Ptal jsem se včil nativní američanky (no – její rodiče jsou mexičani 😉 ), ale ta holka je vzdělaná, „broken off“ je správně, obvykle stačí „broken“…
😉