ppajjass

Jak se ptáme na druh věty vedlejší? Např věta: Vždycky záleží na tom,jak se co dělá.

Návrh: vždycky zaleži na tom, na kom čem? (otázka 6p.)…vedlejší věta předmětná takže převedení na vetny člen je: Vždycky záleží na zpudobu dělání.? A ještě mi není jasné jakyma padovyma otazkama se ptame na jaký druh (podmetna,před­mětná,…)

Nejlepší odpověď
quentos

Pomocí tázacích zájmen.
Kdo, co – na větu podmětnou (ale neplést s: koho, co – na větu předmětnou)
Jaký, který – na větu přívlastkovou
Jak, jakým způsobem – na větu příslovečnou způsobovou… atd.

Návrh máte správně.

Další odpovědi
annas

Ptáme-li se na VV otázku 1. pádu – kdo, co = věta podmětná. Někdy je snadnější tuto větu poznat, když se zeptáme Jaká věc se stala?

Dlouho nám bylo záhadou, kam chodí.

1. VH, kam 2.VV Jaká věc nám byla záhadou? Kam chodí.
Ve VH chybí podmět. Chození nám bylo dlouho záhadou

2. Ptáme-li se otázkou jiného pádu než. 1. p., jde o větu předmětnou.,
Já vím, nač hrál. – 1. VH, nač 2.VV
Koho, co vím? Jakou věc vím – nač hrál.

Souvětí podřadné:

  1. Zjistíme VH a VV, věty řídící a závislé . pokud jde o souvětí složité.
  2. Na kterém slově věty řídícíí závisí VV.
  3. Pak určujeme VV. Jestliže věta vedlejší závisí
  1. na podstatném jménu = přívlastková
  2. na slovesu – ptáme se otázkou
  • jen pádovou – 1. p. kdo, co (jaká věc) = věta podmětná
  • pádovou otázkou ostatních pádů = předmětná
  • příslovečnou (popř. pádovou) = příslovečná
  1. na podst. jménu i slovesu – jak – jaký = věta doplňková

--
Méně běžná je věta pořísudková – vyjadřuje jmennou část přísudku V řídící větě bývá sponové sloveso.
Nejsi, nejsi, jak jsi se dělala.