juie

Jak se ptáci orientují.

Nevíte někdo náhodoou z hlavy jak se ptáci orientují???

Nejlepší odpověď
vagra

Velmi jednoduše řečeno,orientaci ptáků určují drobné částice nacházející se v horní části zobáku, které citlivě reagují na výkyvy v magnetickém poli Země.
/tzv.-„fotochemický kompas“ -je bílkovina která je stimulována světlem přes ptačí oči a reaguje tak na zemský magnetismus./

Zdroj: z-http://www.oran­geportal.sk/dnes/new­s/opinion.dwp?le­vel1=&level2=&ar­ticle=1970219&­filter=all

Další odpovědi
Adlim

Jak pracuje ptačí radar?
Už po staletí se badatelé zajímají o to, jak je možné, že tažní ptáci i po tisících kilometrech letu se vždy vrátí do míst, ze kterých odlétali. Jednoznačné vysvětlení však dosud vědci nepodali. Někteří učenci tvrdí, že mladí táhnou v hejnech se starými ptáky, kteří už trasu znají. Ovšem výzkumy ukázaly, že mladí (označkovaní) opeřenci nebloudili ani tehdy, když letěli bez doprovodu starších. Mnozí ornitologové se zase domnívají, že hlavní roli hraje vliv zemských sil. Ptačí cestovatel prý má v těle jakýsi kompas. Tak je pod vlivem zemského magnetismu, s jehož pomocí rozeznává světové strany. Jižní a severní pól přitom fungují jako dva póly ohromného magnetu. To však nijak neprokázaly složité experimenty s poštovními holuby. Ještě dál zašli ornitologové v Polsku. Ti u Varšavy pochytali několik čápů i s mláďaty, okroužkovali je a letecky přepravili do Bukurešti a Sýrie. Po přeletu asi 2000 km se všichni čápi vrátili do původního hnízda. Platí to i o těch, kterým předtím dali speciální zařízení rušící magnetismus.

Zdroj: http://www.21sto­leti.cz/view.php?cis­loclanku=2004031904

iceT

mají v hlavě fotochemický kompas

http://www.osel­.cz/index.php?cla­nek=3528 http://oko.yin­.cz/5/zvirata-a-orientace/

anonym

Obecně na základě smyslového vnímání a vrozených instinktů.
Pokud jste měla na mysli orientaci ve smyslu tahu ptáků a jejich návratu nazpět, je to poměrně složitý problém a zkoumá se. Na zvážení je několik hypotéz a otázek. Například: Dokáží ptáci dědit paměť po předcích? Dokáží se orientovat podle hvězd? Vnímají magnetické pole Země? atd…