Zanynka27

Jak se prosím vypočítá třecí síla při zarážení hřebíku kladivem??

Nejlepší odpověď
cochee

To je dost dobře nevypočitatelné a řekl bych že i neodhadnutelné, protože to závisí na „kondici“ toho hřebíku resp. jeho povrchu (nový/starší/re­zavý) a na pružnosti materiálu, do kterého je hřebík zabíjen. Příliš mnoho nezměřitelných proměnných.

Další odpovědi
honza19hk

to jen tak nespočítáš,každé dřevo má jinou tvrdost,hřebíky můžou být i kroucené,také závisí jak těžké kladivo budeš mít,jesli je dřevo mokré nebo suché, jestli to zatoukáš do suku…
prostě tam duď zaleze nebo ne,pokud ne můžeš díru předvrtat.

venkovan

Takro vědecky na zatloukání hřebíku se nedíváme. na malý hřebík malé kladivo a velký velké – asi tam bude to tření, ale to brždění jak říká profesor. A potom na co zapomněl, tak je třeba ještě brát na zřetel řvaní, když se flákneme do prstu.
Nicméně – nedával bych do příkladu žádná čísla, ale jen vypracoval vzorec pro to tření. Od síly která na hřebík působí, přes odpor dřeva jako síly proti tlaku hřebíku až po síly, kterou proti hřebíku vyvíjí boční stěny díry ve dřevě, kterou hřebík vytváří a tření vlastního hřebíku. Stejně – to boční tření se navíc bude zvyšovat podle délky jak hřebík bude svojí částí do dřeva pronikat.
Nicméně – snad se ti tu ozve znalec matematiky a fyziky. Z tohoto oboru vím jen, že namazaný rohlík do krku klouzne lépe než suchý. Ale nepočítám síly tření ale ceny maziva

Zanynka27

Tohle mi napsal profesor.mám studovat síly při zarážení hřebíku kladivem. "Musíte pracovat s prací brzdné síly – přemění se na teplo a podívat se jakou silou na hřebík kladivo působí a po jakou dobu " a mám pracovat s tímto appletem http://www.uv­m.edu/~mfuris/IN­TRO_PHYSLETS/con­tents/mechanic­s/work/prob6_1­.html