Kilián

Jak se projeví zvýšení sazby spotřební daně z cigaret na trhu cigaret a zapalovačů?

Pokud stát zvýší sazby spotřební daně z cigaret, projeví se to nějak na trhu cigaret? Projeví se to nějak na trhu zapalovačů? JAk to znázorním graficky a jaké je zdůvodnění?

Odpovědi
arygnoc

obrat sa nezníži.
zníži sa počet predaných cigariet.
zvýši sa predaj voľného tabaku.
zvýši sa obrat čiernej ekonomiky (predaj pašovaného tabaku, cigariet).

zapaľovače sú takmer bezvýznamným faktorom (položkou), predpokladám.

Drap

Krátkodobě se sníží prodej, brzy se však vrátí zpět na původní hodnoty. Zvýší se pašování a černý trh.

anonym

Zvýšení sazby spotřební daně se pochopitelně projeví zvýšením ceny výrobků, k nimž se tato daň vztahuje. Takže logicky vzato podraží cigaretové výrobky a alkohol. Pokaždé se před zvýšením ceny zvýší prodej výrobků ještě za starou cenu. Potom je chvilku období, kdy se nakupuje méně. Během dvou měsíců až půl roku se ale domácí zásoby vyčerpají a nakupuje se dále, jako by k navýšení ceny ani nedošlo. A opět se toto posílení státní ekonomiky projeví oslabením koupěschopnosti a poklesem životní úrovně obyvatelstva.