bolak

Jak se přišlo na to že hlásky které vyslovujeme jako s a š a nebo r a ř jsou podobné?

Kdo to určil, že to tak bude? Vždyť když je vyslovíte, tak si vůbec podobné nejsou, takže kdo přišel s tím že hláska znějící jako „ř“ bude změkčená od hlásky „r“?

Nejlepší odpověď
annas

Snad jsem dobře otázku pochopila. Proč se ř či š vyslovují tak, jak se vyslovují, závisí na způsobu a místu artikulace: š, ž, – zubodásňová, ř, r , s, z – předodásňová.

Jinak ke vzniku ř, š, ž atd. vedla dlouhá cesta .V praslovanštině bylo hlásek mnohem víc – např. dj, kt, tj = c a z, nosovky, exitovaly měkký a tvrdý jer atd.

Je to velmi rozsáhlé povídání, uvedu jen to nejnutnější.

Zánik jerů a postavení předních samohlásek (měkký jer, i, e, nosové e a ě) a zadních ( tvrdý jer, y, u o, nosové o, a) způsobily, že přední samohlásky měkčily předcházející souhlásku, zadní se předcházející měkké souhlásce přizpůsobovaly,
Tímto vývojem vznikly měkké, změkčené, před zadními tvrdé souhlásky.

Takže na začátku staročeského období existovaly souhlasky jen měkké, jen tvrdé a spjaté párovou měkkostí
jen měkké – č, ž, š, c, dz, ň, j
jen tvrdé – h, ch, g
párové – změkčené – ź, ś, ŕ, ď, ť, ń a další; tvrdé – z, s, r, d, t, n a další.

Tato párová měkkost zanikla v souvislosti s dalšími hláskovými změnami. Po zániku jerů podle tzv. Havlíkova jerového pravidla vzniklo ř ze měkčeného ŕ před určitými předními samohláskami.
Proto se ve skloňování i jiných tvarech střídalo r s ř. Později se některé podoby vyrovnaly.

pekar6(= jer) x pekar6ský – pekař – pekarský – později sjednocení na pekařský;. mudřec – mudrce, ŕěka = řeka, kuŕě = kuře.

Stejně to bylo s ostatními měkčenými souhláskami, dnes jsou obojetné., nově vzniklé ř se přiřadilo k měkkým, r byla tři (měkké, tvrdé, střední – zůstalo jen jedno – jinak v nářečích), změkčené ´d, ´t, ń se změnilo na ď, ť ň (nad d, t se mně nenapsal háček ) přidalo se mezi měkké souhlásky. atd. Stejně došlo k dalším hláskovým změnám, ale týkají se jiných jevů.

.

bolak

annas: ehm, snad jsem odpověď pochopil dobře :) , ale mně jde o něco jiného. Nejdřív třeba vniklo R, nějak se vyslovovalo a někdo mu přiřadil v písemný formě tuhle podobu ®. Pak někdo vymyslel Ř (vyslovil) a pak ji přiřadil mu písmeno R s háčkem, nebo tenkrát byly ještě ty jery a změkčování písmenem „z“, ale o to nejde, mě zajímá, proč proč prostě nedali tý nový hlásce úplně jiný písmenko, jinou podobu? Vždyť kdybys nevěděla že Ř je R s háčkem, tak ty písmena znějí úplně jinak, a jazyk se dává taky úplně jinak, jak u š, ř, ž, ď, ť prostě nedá se to odvodit, že bys třeba vyslovila S a pak bys nějak zalomila jazyk a vyslovila Š a podle stejnýho systému bys pak z D udělala jazykem Ď.. nebo jo?

..nebo možná to v tý tvý odpovědi je, ale já to nepochopil :)

annas

Ne nebylo to tam. Ty máš na mysli něco zcela jiného. Proč se pojmenovala některá hláska, r, š atd. to je zřejmě dávná historie.

Pokusím se ještě něco vyhledat, ale ani dojem, že ve fonetice či fonologii jsem se s tím nesetkala.

annas

Jak vznikla řeč
www.fi.muni.cz/~do­kulil/FJaz05/F­JazRecMozek.doc

České samohlásky
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Ces­k%C3%A9_samoh­l%C3%A1sky

České souhlásky
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sou­hl%C3%A1ska