elektrikář

Jak se přepočítávé stará váhová jednotka loty a jak vlastně vznikla.

Nejlepší odpověď
annas

Váhová jednotka lot má asi 16–17 g.. Slovo se do češtiny dostalo z řečtiny přes němčinu. Objevuje se už i v bibli. Lot – česky = hodně ve vztahu k lotu zlata a stříbra. Lotem stříbra rozuměla se příslušná hodnota peněžní, r. 1300 = 3 1/5 grošů (dobrých, ražených r. 1300) od r. 1303 pak = 4 gr.
Podle staročeského slovníku

Další odpovědi
dědapetr

Míry váhové

Zdroj: http://ilcik.cz/dow­nload/vaha.html