spicerius

Jak se předělává rovnice?

Zdravím,
mám problémy s tím aby mi došlo, jak předělat třeba takovouhle rovnici
m1c1(t1-t)+ml=m2c2*(t-t2)
jde o to, že vím co chci počítat, ale nevím jak se vlastně předělá ta rovnice na to abych počítal řekněme jen t1 nebo t2.

Nejlepší odpověď
bolak

Roznásobíš a zařídíš tak, aby to co potřebuješ vyjádřit bylo na jedné straně a všechno ostatní na druhé straně rovnice.

Pokud chceš t₁, tak postupuješ následovně:

  1. Roznásobení všech závorek

m₁c₁(t₁-t)+m*l = m₂c₂(t-t₂)
m₁c₁t₁-m₁c₁t+m*l = m₂c₂t – m₂c₂t₂

  1. dostaneš hledane parametr na levou stranu rovnice a zbytek na pravou

m₁c₁t₁= m₂c₂t – m₂c₂t₂+m₁c₁t-m*l
t₁ = (m₂c₂t – m₂c₂t₂+m₁c₁t-m*l)/ (m₁*c₁)

Další odpovědi
Dochy

Nemusíš nutně roznásobovat. Můžeš nejdřív jen hodit m*l na druhou stranu, pak vydělit m1*c1. Tím Ti vlevo zůstane t1-t. Když na obou stranách přičteš t, máš hotovo a myslím, že ušetříš pár písmenek 😉