MK44

Jak se pozná, že organizace žádající v ČR o registraci jako církev/náb. spol. je náboženská?

Musí organizace, která žádá v ČR o registraci jako církev/náboženská společnost, vyznávat nebo propagovat theismus?

Neboli, je nutné, aby měla definovanou, popř. sepsanou ideologii (učení, světonázor, „víru“), která obsahuje tvrzení o existenci nadpřirozené síly, bytosti nebo bytostí nebo něčeho, co lze považovat za boha či božstvo (nebo nějak prokázala, že jde o náboženství),
a aby vykonávala rituály či nějak svou theistickou víru projevovala?

Jak a podle čeho to úředník MVČR posuzuje?

(srov. zákon 3/2002 Sb., par.3/a
Pro účely tohoto zákona se rozumí

  1. církví a náb. společností dobrovolné společenství osob s vl. strukturou, orgány, vnitř. předpisy, nábožen. obřady a projevy víry, založ. za účelem vyznávání urč. náboženské víry, ať veřejně nebo soukromě, a zejména s tím spoj. shromažď., bohoslužby, vyučování a duchov. služby, …)

Nejlepší odpověď
setapouch

K návrhu na registraci se připojuje příloha, kde se uvede výstižně základní charakteristika církve/náboženské společnosti, jejího učení a poslání.
Doplňuji:
Zdroj: http://www.mkcr­.cz/scripts/de­tail.php?id=372

Další odpovědi
ivzez

Nevím, podle čeho to úředník posuzuje. Předpokládám, že vychází
ze zákona č. 3/2002 o církvích a náboženských společnostech.

V tom odkazu od Setapoucha je dole na stránce odkaz na stažení
„Metodického návodu“:
http://www.mkcr­.cz/assets/cir­kve-a-nabozenske-spolecnosti/re­gistrace-a-evidence/Metodicky-navod.doc
(ten by snad mohl pomoci)

V návodu se zmiňují i církve/náboženské společnosti,
které mají jenom laické členy – předpokládám tedy,
že pokud nemají duchovní, nemohou provádět žádné
náboženské obřady.

Ovšem neumím si představit církev nemo
náboženskou společnost bez boha či víry …
(Ale třeba už mají úřekníci zkušenosti i s tím.)

MK44

To (viz odkaz od Setapoucha) je sice hezké, že „se uvede výstižně základní charakteristika církve/náboženské společnosti, jejího učení a poslání“, ale můžou úřady odmítnout registrovat jako církev společnost, v jejímž učení není nic o božskosti, božskost se popírá nebo je sice subjektivně ‚výstižně charakterizována‘, avšak úřad to nepochopí, která neprovozuje žádné obřady a jejíž členové ‚vyznávají svou víru‘ toliko vnitřně a navenek ji nijak ‚neprojevují‘ nebo její projevy navenek nejsou odlišné od každodenního chování řekněme slušných lidí, s tím, že nejde o náboženství?