Jak se pozná, že je žena čarodějnice?

Bible, (slovo „stvořitele celého vesmíru“), jasně říká, že nemáme čarodějnice nechat naživu:
„Nesmíš nechat čarodějnici naživu.“
Exodus 22:18
Tímto (a mnoha dalšími podobnými přikázáními) se řídila v Evropě církev, která vládla prakticky celé Evropě po několik století. Jen mezi lety 1484 a 1728 si pouze toto jediné biblické přikázání vyžádalo přes 300 tisíc lidských životů. Tolik bylo popraveno tzv. čarodějnic. Něčích milovaných babiček, matek a dcer.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Carod%C4%9Bjnic­k%C3%A9_proce­sy
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Witch-hunt

Moje otázka je, jak se pozná, že je žena čarodějnice a proč se už církev božím slovem neřídí? Je to kvůli zákonům, které stvořil obyčejný člověk z masa a kostí a ne všemohoucí bytost, která (údajně) stvořila všechny ty miliardy galaxií, hvězd a bezpočet planet ve vesmíru?

P.s. Je nutno podotknout, že hony na čarodějnice i nadále pokračují v Evropě i mimo ní, i když ilegálně. http://zpravy­.idnes.cz/do-britanie-se-vratily-hony-na-carodejnice-ohrozuji-africke-deti-p89-/zahranicni.as­px?c=A120302_224844_zah­ranicni_brm
http://rcmoni­tor.cz/afrika/5318-nigerie-%E2%80%93-utociste-pro-africke-deti-obvinene-z-carodejnictvi

Odpovědi
Drap

Na to měla monopol jezuitská inkvizice. Dnes už se to pozná těžko. Zkus se zeptat pana Tomáše Halíka, to je zapálený jezuita. Jistě to bude vědět.

Nuk nuk

Čarodějnice (a koneckonců i čarodějové) jsou z biblického pohledu lidé, kteří se zabývali různou okultní činností šamani, léčitelé pokud používají k léčení duchovní sílu, věštci atd. Ve starozákonní době to navíc znamenalo, že se dotyčný celkem nepokrytě klaněl nějakému cizímu božstvu (často to byl Baal) nebo duchů či démonům. Ty do izraelského společenství nepatřilo a vedlo to ke svádění božího lidu k modloslužbě. Proto se Izraelité měli k takovým lidem stavět velmi přísně a Bible jim přisuzuje tvrdé tresty.

Nový Zákon nic o zabíjení čarodějnnic či čarodějů už neříká. Křesťané je měli pouze vypudit ze svého středu a především se vyvarovat jakéhokoliv kontaktu s nimi.

Středověká církev se v mnoha ohledech chovala dost nebiblicky. O honech na čarodějnice se ví veice dobře, že při nich zahynulo nespočet žen, které ve skutečnosti čarodějnice nebyly. Způsoby, které tehdejší církev používala k jejich usvědčení, byly dost pofiderní. Takže to můžete brát jako jeden z důvodů, proč už se to neděje.

Druhá věc je, že biblická církev neupaluje, za případnou čarodějnici se má modlit a věst jí k pokání, nebo se jí stranit, ale ne jí zabít. Soud nad čarodějnicí není věc člověka nebo církve, ale Boha.

Zákony hrají samozřejmě další důležitou roli. Církev nemá v dnešní době takový politický význam. Ve středověku to byla v podstatě vládnoucí politická strana.

Pokud někdo v Evropě provádí dnes hon na čarodějnnice, pak to samozřejmě bývá obvykle v rozporu se zákonem a tak to má i být.

Kepler

Když tak vypadá, je blbá jak troky, celkem slušně zpívá, neví jak funguje pistole a přesto dělala ministryni obrany.

pucipuci

Myslím, že skoro každé náboženství si vymezilo, jak má vypadat. Někdy i stačila vada na kráse nebo se narodit v nesprávný okamžik.

P.S. Keplere, škoda,že Ti nemohu udělit 10 palců najednou.

anonym

Drap: „Dnes už se to pozná těžko.“ Proč se to dneska pozná těžko a dříve se to poznalo snadno? Můžete mi to vysvětlit?

Nuk nuk

Nemyslím si, že by se to dříve dalo rozeznat výrazně lépe než dnes. Čarodějnice nebo čaroděj je prostě osoba, která se zabývá určitou okultní činnotí. Středověká církev se s tím moc nepárala, usvědčila prostě každého, na koho padlo podezření. Dnes si myslím, že je „jasnější“, kdo je čarodějnice a kdo ne. Jenže u sekulárních ateistů jsou naopak vítané :)