Calimë

Jak se pořádně připravit na přednášku/pre­zentaci?

Chci se do budoucna naučit vážně dobře přednášet a čeká mě v blízké době prezentace ve škole. Jak se na ní pořádně připravit? Mám tam minimum textu a většinu tvoří obrázky, takže je těžší si vše zapamatovat. Chci hlavně mluvit spatra!!!
Díky všem za odpovědi :)

Odpovědi
Kelt

Nejlepší je trénink. Zkoušej si to několikrát, vyber si k tomu nějaké publikum, třeba přátele, rodiče a pak se jich zeptej na nedostatky, a snaž se je upravit. Po takových 10 nebo 20 přednáškách už budeš jako profesionál. Hlavně se nebát. Kdo nic nedělá, nic nezkazí, ale taky nic nedokáže. Takže nauč se text, pouštěj si to na notebooku a uvidíš sám. Pokud máš možnost, aby Tě někdo nahrál na video, uvidíš se sám a budeš vědět, jak působíš na okolí. Jedna věc je naučit se zajímavě a poutavě vyprávět, tedy naučit se text, ale důležitý je i postoj, výraz, úsměv a kontakt s publikem. Pokud neseženeš skutečné publikum, tak si představuj, že tam je. Když máš popisovat obrázek, je třeba pochopit smysl, obsah a udělat si u každého obrázku krátkou osnovu, několik základních bodů a podle toho vyprávět. Tady je zbytečné a škodlivé se učit nazpaměť nějaký popis obrázku, vypadne ti jedno slůvko a jsi ztracená.

Hamon

Nahraj si sebe samu, jak prezentuješ, na kameru. Sama uvidíš, jak působíš.

led

Dobré je k tomu použiť zrkadlo, prípadne iného človeka, ktorý upozorní na nedostatky.
„Mluvit spatra“, to sa dá, ale niekdy neuškodí mať pri sebe poznámky minimálne s napísanými bodmi. Uvidíte, ako to pomáha, mať pri sebe takú „berličku“. Počas prednášky treba aj pozorovať divákov, ich reakcie a reagovať na ich prípadný záujem, alebo nezáujem. prípadne reagovať na položenú otázku, vtedy práve tie napísané pomôcky pomáhajú.
Niekedy pomáha pri nudiacich sa poslucháčoch „omylom“ vložený obrázok, ktorý „otestuje pozornosť“
Počas rozprávania si pomáhajte nielen prezentáciou ale aj mimikou a gestami, nie je nič horšie ako monotónny uspávajúci hlas.