Bronzový

Jak se počítají soli (oxidace)?

Př.: křemičitan vápenatý -> odvodím si od křemičitanu kys. křemičitá -> H2SiO3 a doplním k vápenatý = Ca(SiO3)

To byl jen ukázkový příklad, jenže já nevím, jak bych postupoval!

Mám několik otázek: U té kyseliny u jiných příkladu, mám něco jiného nahoře u toho prvku a něco jiného křížem dole - jak to? SLyšel jsem něco, že to má dávat opravdovou kyselinu - tak nevim!

Poté: Například u této soli - jakto, že je tam vápenatý a nepíše se křížem dolů 2 ?

Vůbec mi to nedává smysl, prosím o vysvtlení, popř. odkaz na jinou stránku!

Odpovědi:

Stříbrný

Chce to učebnici do ruky a Periodickou tabulku prvků k ruce. Zkus se podívat na toto třeba: dum. rvp. cz/materialy/stahnout. html?s=miuaovvq
Doplňuji:
Ups, nějaké divné :) - ale na těch stránkách najdeš Chemické názvosloví anorganických sloučenin, tam jsou důležité věci shrnuté.

Bronzový

Hlavní je doplnit si oxidační čísla, takže:
U tvého příkladu má vodík číslo I, kyslík -II a kyselina je křemIČITÁ, takže křemík má číslo IV. Sečteš ox. čísla u vodíku a křemíku - jde to dělit dvěma (ox. číslo kyslíku)? Nejde, takže za vodík napíšeš ještě dvojku, teď už to vydělit můžeš a vyjde ti, jak jsi již psal --> H2SiO3
A vzorce solí sestavujeme jako u dvouprvkových sloučenin, tudíž celkový náboj kationtů se musí rovnat celkovému náboji aniontů.
Máš teda ten křemičitan vápenatý, u té kyseliny musíš odštěpit vodík, v tvém případě teda DVA, tudíž ti zbude samostatný křemičitan (SiO3)2- (2- je počet odštěpených vodíků; píše se do horního indexu).
A je vápeNATÝ, tudíž vápník má číslo +2. Nu a náboje se tady rovnají, tudíž se ti dvojky vykrátí a konečný vzorec je ten vytoužený Ca(SiO3).

Doufám, že je to už jasnější :)

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2737
Zlatý quentos 1321
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 605
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.