Agneta

Jak se počítá velikost senzoru u digifoťáku?

Co znamená 1/2,3 a „plný formát“ nebo „celoformát“ atd.?
Jak je to s rozdíly u senzorů „CMOS“, „MOC“ a ostatních (nebo jestli to vůbec píšu správně)?

Nejlepší odpověď
mosoj

Tlachy , které se hned tak neslyší.

http://www.di­gineff.cz/cla­nek/pojmy/jak-je-s-velikost-sn-ma-e

Další odpovědi
lukas.zmizik

srovnává se rozměrově s klasickým kinofilmovým políčkem 35 mm ze starých foťáků. Tedy čip o velikosti „full frame“ (plný formát) je rozměrově shodný a používá se u nejvyšších řad digitálních zrcadlovek jako canon eos 5D, 1D …

řekněme poloprofesionální zrcadlovky a amatérské mají menší čipy a to číslo které uvádíš je poměr zmenšení.

pokud vynechám středoformátové zrcadlovky v řádech statisíců, pak platí, že velikost čipu full frame je ta nejlepší varianta a čím menší – tím horší – tedy 15 MPix čip o velikosti 35 mm (full frame) bude mít například lepší noční foto s nízkým zrněním narozdíl od 15 MPix čipu o velikosti, který se dává do mobilních telefonů…

Lamalam

Označení 1/2,3" vychází z historického značení snímacích elektronek. Skutečný rozměr takového čipu je obvykle 5,8 × 4,3 mm. Full formát odpovídá kinofilmu, čili 24 × 36 mm. ASP-C je asi polovička kinofilmu, čili 18 × 24 mm.

Agneta

mosoj >>> takže to koukám…myslela jsem, že 1/2,3 je 2,54 + 2 třetiny palce=úhlopříčka asi 4 cm…a ve skutečnosti jen nějakých 6 × 8 mm :DDD

Agneta

lukas.zmizik >>> děkuji, ale jak veliký je ten 1/2,3 v mm? A jiné velikosti v mm?