Jak se počítá průměrná mzda v ČR?

http://byznys­.lidovky.cz/mo­je-penize.asp?c=A110213_­144453_moje-penize_mev

Je to čistě arimetický průmer nebo nějaký vážený s vyházením extrémy ?

Nejlepší odpověď
hanulka11

zde je příklad i tak se dá vypočítat u NÁS

Takhle se počítá průměrná mzda v česku

Přijde Josef k šéfovi do kanceláře a stěžuje si

„Šéfe, nemohli byste mi zvýšit plat? Vždyť tu už dělám 10 roků za 8000,– Kč měsíčně.“
Šéf se pousměje, nalije Josefovi štamprle borovičky a začne:
„Podívej Josefe. Je pravda, že vyděláváš 8 000 Kč měsíčně, což je 96 000 Kč ročně,
ale… rok má 365 dní.
Z toho je 52 sobot a 52 nedělí.
To je už jen 261 dní.
Dál máš 28 dní dovolené a 5 dnů jsi byl nemocný, to je už jen 228 dní.
Den má sice 24 hodin, ale ty pracuješ jen 8 hodin, tedy 1 třetinu dne, to znamená 76 dní.
Nemluvě o tom, že v roce máme 13 svátků, což jsou dny pracovního volna, a tedy pracuješ jen 63 dní.
To je jen o dva dny víc než 2 měsíce do roka.
No a co chceš víc za práci za dva měsíce ?
Vždyť vyděláváš skoro 48 000 Kč měsíčně.“

„Promiňte šéfe, nechtěl jsem vyrušovat.“