Blecha

Jak se počítá celkový proud?

Mám 20ks žárovek rozdělenou do dvou větví po 10ks. Proud žárovky je 0.7A. Jak spočítám celkový proud?
Doplňuji:
A ještě když mám celkové napětí 22,5V, kolik budete napětí na jedné žárovce a na každé větvi?

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Stačí znát ohmův zákon a 1. kirchochffův zákon

Proudy ve větvích jsou jak píšete 0,7 A a když se pak za uzlem spojí vyjde (sečtou se) a vyje 1,4 A.
Doplňuji:
O tom je zase 2 kirchoffův zákon, že součet úbytků napětí na spotřebičích se rovná napětí zdroje.

Máte 10 žárovek a celkové napětí 22,5 vydělíte 10 a na jedné žárovce máte 2,25 V

Další odpovědi
Mapel

Kole to vysvětlil perfektně, ale teď malej dovětek. Máš žárovky na 2,25V? Pravděpodobně ne. Potom rozdělení napětí je správné, ale proud bude asi trošku jiný. Každá žárovka má specifický ohmická odpor a proud bude dám součtem odporů deseti žárovek, kterým se vydělí napájecí napětí.
To, že je na žárovce napsaný proud ještě neznamená, že takový proud poteče. V tom hraje svoji úlohu i napájecí napětí.