Jak se pitná voda dostane k lidem na kopci?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Ve vodovodním řadu je tlak a ten tu vodu vytlačí.
Stává se však, že když je tlak malý, tak na kopci je slabý tlak a voda moc neteče.
Jsou případy, že někde musí být i ten tlak natolik nízký, že jinak by to roztrhalo staré vedení. Potom mají lidé na kopci smůlu.

Další odpovědi
mosoj

10 m vodního sloupce je 1 atm ( 100 kPa ). Z toho plyne, že aby se dostala voda na 50 m vysoký kopec od jeho úpatí je třeba tlak 5 atm + nějaké tlakové ztráty v potrubí, takže cca 6 – 7 atm. Pokud je v praxi třeba dostat vodu do vysokých výšek ( nebo na veliké převýšení v terénu )řeší se to přečerpávacími mezistanicemi.

Toto je velký problém hasičů při hašení ve vysokých domech nebo mrakodrapech. Bezpečnostní zařízení pro hašení v mrakodrapech musí být vzhledem k těmto potřebám technicky přizpůsobené.
U opravdu vysokých mrakodrapů jsou na střeše nádrže plné vody k hašení. A hasí se od shora dolů.

Gabe

Pri dostatecnem tlaku,dotece sama.Pokud je tlak slaby,buduji se precerpavaci stanice.Pri vysokem tlaku se na ochranu vod.potrubi pouziva regulator tlaku,ten tlak vody upravy.Bezny tlak je asi 2,5 atm.

anonym

Taky možnost – v kanystru.

venkovan

Taky na zádech osla či na hlavě ženy v nějaké nádobě. Muži vodu v rozvojových zemích nenosí.