Avatar uživatele
Ravenne

Jak se píše kritická reflexe na odbornou literaturu?

Máme za úkol napsat kritickou reflexi na odbornou knihu. Do této doby jsem však psala pouze recenze či rozbory a tak poněkud tápu. Poradíte mi prosím někdo, jak napsat kritickou reflexi?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 3657 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Otázku o reflexi, i když obecnou, najdete v archívu odpovědí. Vysvětlovala jsem.

Reflexe je vlastně jakési rozvažování, měla byste se zaměřit na to, jak byl text vnímám, jak se posluchačům jevil, které myšlenky je zaujaly, dojmy, použité prostředky, co považovali za nejdůležitější. Jde vlastně o jakousi vnitřní komunikaci s posluchači, zda se váš názor lišil od názoru posluchačů. Obsah vědomí.
Oprostit se od vnější formy, ale zaměřit se na myšlení.

Tak je pojata reflexe v oblasti filozofické.


S jedním významem reflexe ((uvažování, rozvažování, rozebírání něčeho) souvisí i analýza. Určitě víte, co je kritika = posouzení, posudek, uvedení , vyčtení chyb. Je to vlastně druh úvahy, vyjádření vašeho názoru, tedy i reflexe
Analýza = rozklad , rozložení celku na jednotlivé částky složky a jejich zkoumání

Takže rozeberete text na jednotlivé části a ty budete hodnotit, uvažovat nad nimi..

Uvádím jen obecně, protože nevím, o jaký text jde.
Cílem kritické analýzy je zjistit klady a zápory určitého jevu, jednání, textu a odstranit nedostatky – cestu k nápravě.
Důležitá je objektivnost, věcnost, shoda se skutečností.

  1. Co budete kritizovat a analyzovat
  2. Co je pozitivní
  3. Nedostatky
  4. Jejich příčiny, rozbor, srovnání
  5. Cesta k nápravě.

Postupujete od konkrétních rfaktů, vyvozujete závěry, poučení.

Příklad – KRITICKÁ ANALÝZA A HODNOCENÍ MATURITNÍHO TESTU Z ČESKÉHO JAZYKA A LITERATURY – ZÁKLADNÍ ÚROVEŇ


Jinak na netu najdete mnoho příkladů.
http://lukas-dubsky.blog.cz/0807/kri­ticka-reflexe-publicistiky

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?zzzzz, Ravenne Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce