Ecata

Jak se píše akademický e-mail?

Zajímá mě formální úprava a jaké oslovení zvolit v případě, že nejvyšší dosažený titul adresáta je PhDr.
Doplňuji:
Mě to oslovení přijde divné, je to jako kdybych psala doktorovi medicíny. Ale budu to tedy muset překousnout.: )

Nejlepší odpověď
barnajka

Brácha je vysokoškolák a občas tudíž s těmi akademiky písemně komunikovat musí. A nijak zvlášť to neřeší – kultivovaný projev má v krvi a víc prý není potřeba. Hlavně být slušný, vyjadřovat se spisovně a pokud možno, tak dodržovat aspoň základní pravidla elektronické komunikace: čárka za oslovením, mezera za čárkou v souvětí atd.
A pokud jde o to oslovení: myslím, že „Vážený pane doktore“ bude naprosto korektní :)
Doplňuji:
Tak jsem se toho bráchy pro jistotu ptala, ať mám svou odpověď podloženou mnohem erudovanější osobou.. A fakt, prý by ti odpověděl stejně :)
To oslovení je na 100% správně a prý si nemáš extra lámat hlavu ani s tou úpravou. Pokud ten e-mail bude celkově působit kultivovaně a ne jako kdyby ho psalo prase, i chybičky jsou prý přípustný :)) I když pan doktor je člověk vzdělaný a na úrovni, pořád je to ‚jenom‘ člověk a má pochopení pro chyby druhých. Jestliže ten mail nebude vysloveně extrém, drobnější ‚ujetí‘ prý adresát přejde taktním mlčením ;)

V souvislosti s odpovědí Makiny mě napadá drobná poznámka: opravdu si zjisti, jestli adresátův nejvyšší dosažený titul je PhDr.
Pokud ano, platí první odpověď: Vážený pane doktore.
Pokud má navíc ještě některý z čestných titulů (doc., prof.) – pak bys měla oslovovat tímto titulem, protože ten stojí ještě nad Dr.
Tituly prof., doc. se udělují za zásluhy – čili jejich použití při oslovování se nejen vítá, ale tak trochu i očekává. Je to projev úcty a respektu, ale i kdybys pana profesora/docenta oslovila ‚jen‘ doktorským titulem, žádný fatální faux pas by se prý konat nemělo. ;)

Další odpovědi
Makina

Ano, ano, oslovení jako Vážený pane doktore, Vážený pane docente, Vážený pane profesore, je v tomto případě na místě..nejen, že to hezky působí už na začátku mailu, ale tomu člověku to udělá radost…vím o čem mluvím 🙂A také pozor: Vždy musíš oslovit tím nejvyšším dosaženým titulem!!!

Ecata

A když mi učitel na e-mail odpoví a chci zase odepsat, tak musím pořád zachovávat stejnou formu včetně oslovení a závěrečných frází?