Pokročilý

Jak se píše akademický e-mail?

Zajímá mě formální úprava a jaké oslovení zvolit v případě, že nejvyšší dosažený titul adresáta je PhDr.
Doplňuji:
Mě to oslovení přijde divné, je to jako kdybych psala doktorovi medicíny. Ale budu to tedy muset překousnout.: )

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Brácha je vysokoškolák a občas tudíž s těmi akademiky písemně komunikovat musí. A nijak zvlášť to neřeší - kultivovaný projev má v krvi a víc prý není potřeba. Hlavně být slušný, vyjadřovat se spisovně a pokud možno, tak dodržovat aspoň základní pravidla elektronické komunikace: čárka za oslovením, mezera za čárkou v souvětí atd.
A pokud jde o to oslovení: myslím, že "Vážený pane doktore" bude naprosto korektní :)
Doplňuji:
Tak jsem se toho bráchy pro jistotu ptala, ať mám svou odpověď podloženou mnohem erudovanější osobou.. A fakt, prý by ti odpověděl stejně :)
To oslovení je na 100% správně a prý si nemáš extra lámat hlavu ani s tou úpravou. Pokud ten e-mail bude celkově působit kultivovaně a ne jako kdyby ho psalo prase, i chybičky jsou prý přípustný :)) I když pan doktor je člověk vzdělaný a na úrovni, pořád je to 'jenom' člověk a má pochopení pro chyby druhých. Jestliže ten mail nebude vysloveně extrém, drobnější 'ujetí' prý adresát přejde taktním mlčením ;)

V souvislosti s odpovědí Makiny mě napadá drobná poznámka: opravdu si zjisti, jestli adresátův nejvyšší dosažený titul je PhDr.
Pokud ano, platí první odpověď: Vážený pane doktore.
Pokud má navíc ještě některý z čestných titulů (doc., prof.) - pak bys měla oslovovat tímto titulem, protože ten stojí ještě nad Dr.
Tituly prof., doc. se udělují za zásluhy - čili jejich použití při oslovování se nejen vítá, ale tak trochu i očekává. Je to projev úcty a respektu, ale i kdybys pana profesora/docenta oslovila 'jen' doktorským titulem, žádný fatální faux pas by se prý konat nemělo. ;)

Další odpovědi:

Pokročilý

Ano, ano, oslovení jako Vážený pane doktore, Vážený pane docente, Vážený pane profesore, je v tomto případě na místě..nejen, že to hezky působí už na začátku mailu, ale tomu člověku to udělá radost...vím o čem mluvím :-)A také pozor: Vždy musíš oslovit tím nejvyšším dosaženým titulem!!!

Diskuze k otázce

Pokročilý

Ecata

A když mi učitel na e-mail odpoví a chci zase odepsat, tak musím pořád zachovávat stejnou formu včetně oslovení a závěrečných frází?

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2419
Zlatý Drap 1491
Zlatý quentos 1220
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 566
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.