KaMuShQa

Jak se ovládá výkon jaderného reaktoru?které radioaktivní záření je pro lid. org.nejškodli­vejsi,proc,jak se chranit?Díky

Nejlepší odpověď
mosoj

Zaleží jakého typu ten reaktor je.
Regulavat výkon at.reaktoru se říká moderovat.
Moderuje se podle typu reaktoru buďto grafitem ( grafitové tyče) nebo lehkou či těžkou vodou ( lehkovodní a těžkovodní reaktory).
Škodlivé je každé záření vzniklé při jaderné reakci. Nejtvrdší je gama záření a neutronové záření, které je škodlivější nevím ale oba druhy záření člověka spolehlivě zlikvidují. Viz. neutronová bomba. Dostatečně odstínit gama záření dokáže jen olovo. Nebo velmi silné vrstvy betonu.

Další odpovědi
Michal Kole

V jaderném reaktoru dole je tzv. aktivní zóna, tam probíhá štepná reakce. Do té aktivní zóny se pro zastavení reakce spouští tzv regulační tyče, které mají na sobě nanesenu látku zvanou bór – ta pohlcuje zrychlené neutrony, které rozbíjejí atomy uranu

Čím hlouběji regulační tyče jsou, tím je větší plocha bóru a tím více se neutrony pohlcují a štěpná reakce je pomalejší.

Nejškodlivější je záření s conejmenší vlnovou délkou a vyšší frekvencí.

Nejméně nebezpečné je záření alfa, to zachytí i tlustší papír. A nejhorší je záření gamma, na jehož zachycení je potřeba metrová vrstva betonu a ani to nekdy nestačí.

Gama záření se v průmyslu používá k detekci „vzduchových bolí“ v materiálu.

suaeda

Všichni odpověděli dobře. Gama záření je nejškodlivější, navíc je zapotřebí dále počítat s tak zv. poločasem rozpadu. Některé prvky mají poločas rozpadu 30 dnů, některé 30 let. Takže některé radioaktivní izotopy nám po výbuchu Černobylu ještě stále vyzařují radioaktivitu. Doporučuji návštěvu infocentra v zámečku u JE Temelín. Vše je tam perfektně vysvětleno včetně promítnutí filmu ve 3d.

leporela22

to je asi ten reaktor ale okolo něho je silná betonová zet.
a dá se před menší radioaktivitou chránit jilovímy praškami zaplní vám jako jícen a radioaktivita dovnitř nemůže.
Ale pokud bude hodně velká radioaktivitak tak to nepomůže.