EliškaG

jak se nenechat napálit realitním makléřem.

zítra mě jde realitní makléř předvádět byt který chci do pronájmu. Jak poznám, že se nejedná o podvodníka, ale skutečně o realitního makléře, který zastupuje majitele. Bojím se aby se nejednalo o podvodníka, který chce jen zhrábnout peníze a potom už nikoho neuvidím. I kdyby mě předložil nějkou smlouvu tak těch si na pc vytikne za hodinu tisíc. Takže na co si dávat pozor. děkuji

Odpovědi
anonym

Dávat si pozor na něj, na makléře. Zásadně bych jednal s majitelem, pokud ale nebude chtít, zajímal bych se o jiný byt.

Hlada

Jaký máte důvod platit za zprostředkování pronájmu makléři, ke kterému nemáte důvěru? Volných bytů k pronájmu se nabízí nepřeberné množství. Dejte si svůj inzerát a jednejte přímo s pronajímatelem.

Pájo

Pokud jste schopná zjistit, komu byt patří, požádejte makléře o schůzku, na které bude přítomen i majitel a jednejte v jeho přítomnosti.

Pokud se Vám na schůzce nebude něco pozdávat, můžete si vzít čas na rozmyšlenou… a kontakt i na majitele. To už budete vědět, o který byt konkrétně se jedná a v on-line katastru nemovitostí si majitele znovu ověříte.

Nahlížení do katastru nemovitostí:
http://nahlize­nidokn.cuzk.cz/

chudst

To řešíte brzy, když již máte předváděčku zítra.

Udělal bych jednoduše dvě věci. Za prvé – ověřil bych si danou realitní firmu. Pokud má kamennou pobočku, apod., pravděpodobně se bude jednat o slušnou firmu – jejich výsledky si můžete zkusit ověřit na Googlu. Pokud vyjdou pozitivní výsledky, nechal bych si potvrdit, že od nich jde skutečně pracovník ukazovat daný byt. (Pokud je to podvodní firma a splňují požadavky výše, pak jedou ve větším stylu a to snadno neodhalíte, takže nad tím nemá cenu přemýšlet.) Přestože máte předváděčku zítra (resp. v tuto chvíli ve dvě hodiny ráno již „dnes“ :)), tohle je otázka max. 30 minut googlení a 60 vteřinového telefonátu.

Co se týče většího obnosu peněz, doporučuji převod peněz na účet, a to až poté, co se kontaktujete s majitelem – smlouvu bych rozhodně dříve nepodepisoval, teprve až bude přítomen i majitel. Nicméně si však můžete přečíst její návrh a dodat připomínky, či dát předem mluvený souhlas s návrhem, majitel pak jen přijede, smlouva se podepíše a bude to hotovo. Pokud se realitní firma začne vykrucovat, že majitel je dlouhodobě v zahraničí, apod., dával bych si velký pozor a asi bych do toho osobně nešel. Ověření majitele najdete v katastru nemovitostí, odkaz sem dal Pájo.

A pokud se jedná jen o peníze za zprostředkovanou ukázku bytu (pokud to nedělá realitka ‚zdarma‘), pak bych to neřešil a klidně vydal cash oproti potvrzení platby, jedná se o ‚drobný obnos‘ a potvrzení značky dané firmy na internetu by mi v tomto případě stačilo.