Lucas12

Jak se nechat vymazat z registru dlužníků?

Chtěl bych se zeptat byl jsem ručit a jsem v registru dlužníku CARD mají právo bez mého souhlasu mě vést v registru dlužníku?Když budu chtít výmaz jak postupovat??děkuji za odpovědi

Nejlepší odpověď
ivzez

Pokud nic nedlužíte, můžete se dohodnout s tím,
kdo Vás do registru zanesl.
Podmínkou je mít vše splaceno (nikde nedlužit).

Z bankovních registrů se nedostanete,
ty mají výjimku, údaje tam zůstávají tuším 5 let.

SOLUS a další nebankovní regitry by potřebovaly
Váš souhlas ke správě a k nakládání s Vašimi
osobními údaji (popř. k jejich zveřejnění).

Pokud Váš souhlas nemají, vyzvěte je písemně
(doporučeným dopisem s dodejkou)
k okamžité likvidaci Vašich osobních údajů.

Ale napřed si zkontrolujte, jestli jste souhlas někde nedal
(např. při uzavírání smlouvy s mobilním operátorem,
smlouvy o půjčce s nebankovní institucí, …). Pokud ano,
bude potřeba odvolat souhlas a vyzvat k likvidaci OO.

Poznámka:
O registru CARD jsem také neslyšela.

Další odpovědi
anonym

Neznám registr CARD.
Pokud ses ´přeťukl´ a jde o CERD – to je registr (ať se jmenuje, jak se jmenuje) soukromý a nijak důležitý (a svými praktikami fungující přinejmenším na hraně zákona) – osobně neznám žádnou ´slušnou´ instituci, která by z něj čerpala data.
Takže nejspíše jsi v registru CBCB (NRKI či BRKI) a nebo SOLUS.
Kontaktovat je můžeš – osobně nebo písemně (ověřený podpis), pro nějaké základní informace o fungování i telefonicky…

… se žádostí o výpis (data shromažďovaná o tobě), případně můžeš zaslat žádost o výmaz těchto dat – ale až po splacení dluhu (je jedno, zda dluh uhradí dlužník a nebo ty, jako ručitel), do splacení o výmazu neuvažuj (resp. – jako ručitel se můžeš vyvázat z ručení – pokud bude věřitel souhlasit, v takovém případě dolož žádost o výmaz právě písemným souhlasem věřitele).