craazygirl

Jak se nazývá žláza,který produkuje růstový hormon?

Nejlepší odpověď
anonym

Adenohypofýza – podvěsek mozkový.

Další odpovědi
ondra07

Růstový hormon je produkován chromofilními acidofilními somatotropními buňkami (somatotropy) adenohypofýzy. Je tvořen z prekursoru o molekulové hmotnosti 28 000 pre-somatotropinu (pre-STH), který může být také secernován do krve, avšak nemá žádné účinky.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/R%C5%AF­stov%C3%BD_hor­mon

RyuzakiKate

Tak už jen dodám – adenohypofýza je přední lalok hypothalamu (podvěsku mozkového), který produkuje množství hormonů, do kterých řadíme právě ten růstový, neboli somatotropin (STH). Podporuje růst těla, hojení poškozených tkání a je aktivní zejména v mládí. Při jeho nedostatku (už od mládí) se u člověka projeví nanismus (trpasličí vzrůst) a naopak nadbytek způsobuje gigantismus (nadměrný vzrůst). Jeho nadprodukce v dospělosti vede ke zvětšení okrajových částí těla (agromegalie), nejčastě ji prsty u nohou a rukou, jazyk…