zeeue

Jak se nazývá oblek, který si zhotovovali bojovníci, jenž se sestával ze stažené kůže zvířat včetně jejich hlavy? (+obr)

Ahojky. Netuším zda to byli přímo bojovníci či nějací šamani :) a ani si netroufám hádat dobu (určitě se to může dít i dnes). Pokusila jsem se nakreslit, jak to asi vypadalo – obleček byl zhotovován převážně z kůže a hlavy (bez spodní mandibuly) šelem a sloužil jako jakýsi „trofejovitý“ přehoz. Tato věc může být používána i coby „dekorativní“ přehoz do interiéru, ale já potřebuji znát -pokud nějaký existuje- odborný termín pro případ, kdy toto slouží jako část lidského oblečení.

Pokusila jsem se to načrtnout – moc se nesmějte :D
http://foxxxu­le.rajce.idnes­.cz/nastenka#o­br.jpg

PS: Proti výrobě z živých zvířat jsem zásadně PROTI, co se dnešní doby týče. Potřebuji to vědět z profesního důvodu – fotím a nějakou podobnou REPLIKU bych potřebovala na jedno focení a nevím, jak to nazvat, abych mohla začít s hledáním ;) Odkazy na „ozdobu“ interiéru, prosím, vynechte – potřebovala bych i „oblečky“ např. z vlka a u leoparda bych v tomto případě zřejmě skončila :D

Nejlepší odpověď
annas

V šamanismu to bylo naopak, nikoliv název obleku, ale podle druhu kůže z použitého zvířete vznikl název např. pro vlkodlaky – jako odvození ze slova dlaka-kůže

Do vlčí kůže se oblékali tzv. vlkodlaci , ale občas skutečně i germánští bojovníci – berserkři (třebaže ono „ber“ v názvu představuje v tomto případě odkaz na vlkodlakova méně význačného příbuzného – medvěda). Podle Eliadeho bylo oblékání vlčí kůže v minulosti ale mnohem častějším procesem. Někde měl tento zvyk rysy totemismu (identifikace se zvířecím předkem), jindy se jednalo o rituál, jímž muž vstupoval do bojového bratrstva a vyvazoval se z dosavadních příbuzenských vazeb.
Ve vlčí podobě se pak bojová bratrstva chovala jako skuteční vlkodlaci – občas docházelo i ke kanibalismu. Příslušná „proměna“ člověka bývala obvykle provázena také konzumací opojných nápojů (víno, medovina, ve védské Indii sóma apod.).

Dále v odkaz u
http://www.sci­enceworld.cz/clo­vek/promena-ve-vlka-samanismus-ztotozneni-s-totemem-ci-vstup-do-bojoveho-bratrstva-1947/?switch_the­me=mobile

Další odpovědi
Drap

Speciálně se tento oblek zřejmě nijak nenazýval. Zvířecí kožešiny včetně hlavy se používaly v celé řadě národů. Někdy se používala zvířata, která podle mytologie měla jistou moc, dost často používali šamaní, významní lidé. V některých skupin, to vyjadřovalo jen příslušnost k jisté vybrané skupině . Většinou se nejednalo o speciálně vyrobený oděv, ale jen o staženou a vyčiněnou kůži z daného zvířete přehozenou přes hlavu a většinou opatřenou jen tkaničlou, nebo řemínkem na přichycerní.