Pokročilý

Jak se nazývá oblek, který si zhotovovali bojovníci, jenž se sestával ze stažené kůže zvířat včetně jejich hlavy? (+obr)

Ahojky. Netuším zda to byli přímo bojovníci či nějací šamani :) a ani si netroufám hádat dobu (určitě se to může dít i dnes). Pokusila jsem se nakreslit, jak to asi vypadalo - obleček byl zhotovován převážně z kůže a hlavy (bez spodní mandibuly) šelem a sloužil jako jakýsi "trofejovitý" přehoz. Tato věc může být používána i coby "dekorativní" přehoz do interiéru, ale já potřebuji znát -pokud nějaký existuje- odborný termín pro případ, kdy toto slouží jako část lidského oblečení.

Pokusila jsem se to načrtnout - moc se nesmějte :D
http://foxxxule.rajce.idnes.cz /…

PS: Proti výrobě z živých zvířat jsem zásadně PROTI, co se dnešní doby týče. Potřebuji to vědět z profesního důvodu - fotím a nějakou podobnou REPLIKU bych potřebovala na jedno focení a nevím, jak to nazvat, abych mohla začít s hledáním ;) Odkazy na "ozdobu" interiéru, prosím, vynechte - potřebovala bych i "oblečky" např. z vlka a u leoparda bych v tomto případě zřejmě skončila :D

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

V šamanismu to bylo naopak, nikoliv název obleku, ale podle druhu kůže z použitého zvířete vznikl název např. pro vlkodlaky - jako odvození ze slova dlaka-kůže

Do vlčí kůže se oblékali tzv. vlkodlaci , ale občas skutečně i germánští bojovníci – berserkři (třebaže ono "ber" v názvu představuje v tomto případě odkaz na vlkodlakova méně význačného příbuzného – medvěda). Podle Eliadeho bylo oblékání vlčí kůže v minulosti ale mnohem častějším procesem. Někde měl tento zvyk rysy totemismu (identifikace se zvířecím předkem), jindy se jednalo o rituál, jímž muž vstupoval do bojového bratrstva a vyvazoval se z dosavadních příbuzenských vazeb.
Ve vlčí podobě se pak bojová bratrstva chovala jako skuteční vlkodlaci – občas docházelo i ke kanibalismu. Příslušná "proměna" člověka bývala obvykle provázena také konzumací opojných nápojů (víno, medovina, ve védské Indii sóma apod.).

Dále v odkaz u
http://www.scienceworld.cz/…

Další odpovědi:

Zlatý

Speciálně se tento oblek zřejmě nijak nenazýval. Zvířecí kožešiny včetně hlavy se používaly v celé řadě národů. Někdy se používala zvířata, která podle mytologie měla jistou moc, dost často používali šamaní, významní lidé. V některých skupin, to vyjadřovalo jen příslušnost k jisté vybrané skupině . Většinou se nejednalo o speciálně vyrobený oděv, ale jen o staženou a vyčiněnou kůži z daného zvířete přehozenou přes hlavu a většinou opatřenou jen tkaničlou, nebo řemínkem na přichycerní.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Krása a styl

Zlatý Drap 438
Zlatý iceT 350
Zlatý marci1 330
Zlatý hanulka11 322
Zlatý briketka10 244
Zlatý ReHu 230
Zlatý Damiana 229
Zlatý quentos 192
Zlatý annas 190
Zlatý mosoj 179

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.