xillix1802

Jak se nazývá česky měna v EN ,,pounds´´?

Dobrý den. Jak se nazývá česky měna v EN ,,pounds´´? Děkuji… A kolik je 80 ,,poundů´´?

Nejlepší odpověď
Dochy

Pokud se nemýlím tak i měna „pounds“ je v pořádku – libry.
Kouknul jsme se kvůli tomu i do peněženky (před pár týdny jsem byl na SC v UK) „TWO POUNDS“ mám na minci. Takže Hansi Pound není pouze hmotnostní libra ale i měnová.

Jo a pokud se jedná o anglickou libru, pak se pohybuje kolem 38–39kč. Na aktuální kurz se můžeš podívat na webu (google, seznam, libovolná banka,…)

Další odpovědi
anonym

Jedině libra.

Hans51

Pound je výraz pro libru, jakožto hmotnostní jednotku. 80 liber (britských) je tedy 36,287 kg.

=============­========================­========================
To Dochy:

Oficiálním názvem britské libry je pound sterling; zkratka pound samozřejmě užívána je.

cochee

Ono to s tou hmotností souvisí. Sterling je totiž nějaká stará saská malá stříbrná mince a jejich počet 240 vážil jeden pound (funt – libru). To je hodně stříbra a proto velké peněžní objemy se tehdy platívaly v librách těchto šterlingů. Tedy nepočítalo se 240 mincí, ale zvážily se. A přežilo to dodnes, stejně jako ony tzv. imperiální míry (libra, palec atd.), nezaložené na dekadickém dělení. Ostatně do roku 1971 byl britský peněžní systém rovněž nedekadický, jedna libra byla dvacet shillingů, jeden shilling byl dvanáct pencí a do r. 1960 jedna pence byla 4 farthingy (proč mi to připomíná „4 prdy?“ 😁 ) Kromě toho, aby to bylo zábavnější, ještě existovaly různé mince jako např. půlpenny (halfpenny) nebo guinea, která byla ražena ze čtvrt unce zlata a její hodnota byla cca 21 shillingů…

Dochy

Hansi, sice máš pravdu, ale pokud je „POUND“ samo o sobě i na dané minci, pak jen těžko můžu říct, že slovo POUND patří pouze hmotnostní jednotce, když jej i anglická banka nechává na mince razit. A tazatel se výslovně ptá na měnovou jednotku.

xillix1802

napsali mi tam, že jeden zlatý kámen stojí ,,80pounds´´

Hans51

Kde to napsali?

xillix1802

Příspěvek smazán administrátorem.

xillix1802

Na FB. Klidně Vám pošlu celý chat. Je zde