Avatar uživatele
xillix1802

Jak se nazývá česky měna v EN ,,pounds´´?

Dobrý den. Jak se nazývá česky měna v EN ,,pounds´´? Děkuji… A kolik je 80 ,,poundů´´?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3073 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Dochy

Odpoveď byla označena jako užitečná

Pokud se nemýlím tak i měna „pounds“ je v pořádku – libry.
Kouknul jsme se kvůli tomu i do peněženky (před pár týdny jsem byl na SC v UK) „TWO POUNDS“ mám na minci. Takže Hansi Pound není pouze hmotnostní libra ale i měnová.

Jo a pokud se jedná o anglickou libru, pak se pohybuje kolem 38–39kč. Na aktuální kurz se můžeš podívat na webu (google, seznam, libovolná banka,…)

Upravil/a: Dochy

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?xillix1802 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Jedině libra.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Hans51

Pound je výraz pro libru, jakožto hmotnostní jednotku. 80 liber (britských) je tedy 36,287 kg.

=============­========================­========================
To Dochy:

Oficiálním názvem britské libry je pound sterling; zkratka pound samozřejmě užívána je.

Upravil/a: Hans51

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
cochee

Ono to s tou hmotností souvisí. Sterling je totiž nějaká stará saská malá stříbrná mince a jejich počet 240 vážil jeden pound (funt – libru). To je hodně stříbra a proto velké peněžní objemy se tehdy platívaly v librách těchto šterlingů. Tedy nepočítalo se 240 mincí, ale zvážily se. A přežilo to dodnes, stejně jako ony tzv. imperiální míry (libra, palec atd.), nezaložené na dekadickém dělení. Ostatně do roku 1971 byl britský peněžní systém rovněž nedekadický, jedna libra byla dvacet shillingů, jeden shilling byl dvanáct pencí a do r. 1960 jedna pence byla 4 farthingy (proč mi to připomíná „4 prdy?“ 😁 ) Kromě toho, aby to bylo zábavnější, ještě existovaly různé mince jako např. půlpenny (halfpenny) nebo guinea, která byla ražena ze čtvrt unce zlata a její hodnota byla cca 21 shillingů…

před 3073 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Hansi, sice máš pravdu, ale pokud je „POUND“ samo o sobě i na dané minci, pak jen těžko můžu říct, že slovo POUND patří pouze hmotnostní jednotce, když jej i anglická banka nechává na mince razit. A tazatel se výslovně ptá na měnovou jednotku.

před 3073 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
xillix1802

napsali mi tam, že jeden zlatý kámen stojí ,,80pounds´´

před 3073 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Hans51

Kde to napsali?

před 3073 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
xillix1802

Příspěvek smazán administrátorem.

před 3073 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
xillix1802

Na FB. Klidně Vám pošlu celý chat. Je zde

před 3073 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek