Klára K.

Jak se naučit správně držet ruce při hraní na klavír?

Před pár měsíci jsem začala hrát na klavír, prostě jen tak, ani ne abych se to naučila, ale jen abych na něj dokázala zahrát jednu písničku. No a teď jsem se začala učit hrát nějaké i trošku složitější (obouručné) věci, kdy třeba hraji jednou rukou přes celou oktávu, a dělá mi hrzné problémy ty ruce držet uvolněně, když se to nějak snažím udělat tak zase nedosáhnu na tu vzdálenou klávesu, a zároveň mi prsty, kterými zrovna nehraji, začnou lítat do vzduchu a celý hřbet ruky mám najednou strašně křečovitý. Jak se ty ruce naučit držet správně? Prý se to má držet, jako kdybych v nich měla zespoda malé míčky, ale viděla jsem pár lidí, kteří je drží i jinak.

Odpovědi
ReHu

Na to ti nejlíp odpoví některý z učitelů hry na klavír.

ptáč

Tak mrkni na moje oblíbené video, dnes 80ti letou paní, jak hraje. Ona je bezdomovkyní, hrála v hotelech, improvizovala. K srůstu s pianem přišlo vlivem její životní ztráty, její dcery. Natalie do nedávné doby hrála i přes těžkou kloubní nemoc v prstech, takže vzhledem k jejím schopnostem a nemoci se jeví jako nejlepší klavíristka na světě, ačkoliv odmítla absolvování konzervatoře. Na posed ke klavíru nepotřebuješ přesný ustálený zákonitý zákon, výšku sedadla. Vždyť na klávesnici jde hrát i na klíně, nebo na tahací harmonice, jde jen o zvyk. Křeče se dají odstranit pravidelným cvičením.

Zdroj: http://www.da­ilymail.co.uk/new­s/article-2979069/80-year-old-Melbourne-piano-street-performer-online-sensation-YouTube-video-pensioner-Natalie-Trayling-got-three-million-views.html

arachis

Kratší pravítko na hřbetu ruky,později tužku.

xxx3

jen zopakuju, co už zaznělo od ReHu. Nejlepší je najít si učitele, který by to měl vysvětlit, předvést a následně hlídat u žáka.Samouci si vůbec neuvědomují, kolik času by ušetřili, kdyby je vedl někdo, kdo tomu opravdu rozumí. (platí to zvláště u těch začátků, kdy se člověk naučí řadu zlozvyků, které se pak těžko odbourávají)