Ji1rka

Jak se naučit skloňování podstatných jmen v ruštině?

Dobrý den,
myslíte si, že je vhodné se skloňování naučit tak, že se naučíte skloňovat vzorová podstatná jména a potom podle toho vzoru odvodit jak se jakékoli podstatné jméno skloňuje nebo je na to nějaký jiný způsob? Předem děkuji za odpovědi.

Odpovědi
Kepler

Nejlépe se to lze naučit studiem ruského jazyka, ale napamatuju se, že by RJ měl nějaké vzory jako ČJ, ale jistý si nejsem. Dobře mi jde ale stupňování přídavných jmen: třeba ťoplyj – boleje ťoplyj – maxim gorkij.

Kelt

Nejlépe se to naučíš tak, že se budeš učit rusky. Přečteš si větu, naučíš se slovíčka, použiješ gramatiku, říkej si to nebo piš si to, je to odlišné od češtiny. Několikrát opakuj, když vydržíš, úspěch tě nemine.

ivzez

Myslím, že začít vzory je dobrý nápad.

Zkus třeba tenhle přehled ruské gramatiky (PDF, 482 kB):
http://www.uj­.fme.vutbr.cz/stu­dopory/RU/gram­mar/gramatika­.pdf
[Mně přijde celkem slušný. Podst. jména začínají na 5. straně.]