Yggdrasil.

Jak se naučím hrát podle not?

Hraju na klavír už osm let, ale ještě jsem se jaksi nestačila naučit noty. Buď si je přečtu jednou (ale hrozně mi to trvá) a potom už hraju zpaměti, nebo rovnou podle sluchu. Chtěla bych se ale naučit hrát „z listu“, či jak se to říká…nějaká rada, jak na to? Upřímně totiž nechápu, jak se může někdo podívat na noty a prostě v nich…umět číst a zahrát podle nich něco rovnou.

Doplňuji:
Doplňuju, jo, jo, mám učitele, ale on už se tak nějak smířil s tím, že noty neumím :D Nebo, jasně, že je umím, ale neumím z nich prostě číst rychle, tak jsem to myslela.

Nejlepší odpověď
Kelt

Co je to za blbost. Hraješ na klavír 8 let a neumíš noty? A to chodíš k nějakému učiteli, nebo se učíš sama. Učitel by Tě to měl naučit, pokud ho nemáš tak si ho najdi, a on tě to naučí. A když učitele nemáš nebo nechceš, tak hraješ podle sluchu – taky není špatné, nebo Ti trvá, než přečteš skladbu a pak se jí naučíš nazpaměť. Tak hraj z listu skladby podle obtížnosti a až zvládneš jeden stupeň, dej se na další. Záleží na tobě, co chceš dosáhnout, zda se hudbou živit, nebo si umět něco zahrát.
Prý se ptali J.S. Bacha, zda je pro něho těžké hrát na klavír. Odpověděl, že není, že jen stačí abych ve správnou dobu stisknul příšlušnou klávesu.
Doplňuji:
Všechno je otázka cviku a něco za něco. Když jsi začala chodit do školy, tak jsi taky neuměla číst, dělala Ti problém písmena a dnes čteš mnohem lépe a kromě češtiny snad i anglicky, tím myslím, že si dokážeš přečíst text a chápeš jeho význam. A kolik hodin Ti to trvalo. A jak často hraješ na klavír a kolik tomu věnuješ hodin denně, týdně? Výsledky se dostaví, ale to záleží na tobě, jak se k tomu postavíš. Kolik hudebníků neumí dnes noty.
Ukončím to opět jednou anekdotou.
Jedna fanynka řekla nějakému virtuozovi. Mistře, obětovala bych život, abych uměla hrát tak, jako Vy. On jí odpověděl. A já ho obětoval.

Další odpovědi
dnb

Když umíš hrát na klavír a neumíš nebo ti nejdou noty, proč se na nějaký noty, který stejně vymyslel někdo jinej nevyprdneš. Hrát cizí písničku není umění, umění je dělat svoji vlastní tvorbu – a ty na to určitě máš

xxx3

Hrát z listu se dá naučit jedině hraním z listu. Hrát, hrát a zase hrát. Postupně se to bude zlepšovat. Ale je to práce na roky. V každém případě jsem rád, že to trochu umím.