oselik

Jak se na skle muže objevit obraz? aneb jak funguje televize??

Ahoj chtěl bych se zeptat jak to ,že se na skle může promítat obraz?A dále z čeho je to vyrobené a jaké odvětví se jeho vyrobou zajímá.

Mluvím o televizi!!!

Odpovědi
infant

Pokud myslíte televizi s klasickou CRT obrazovkou, tak tam se obraz „nepromítá“ na skle ale na vrstvě zvané luminofor. Více na tomto odkazu: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/O­brazovka_CRT

Zdroj: infant.blog.cz

fortin

Na skle je luminiscenční vrstva, citlivá na elektromagnetické záření. Při dopadu elektronů tohle místo zasvítí. Analogické vysílání televizní přijímač přijímá po řádcích bod po bodu. V přijímači se signál dekóduje a zesiluje. Z vysokonapěťového transformátoru jde signál do katodové trubice ve které je plyn nebo vakuum. Obrazovka byla tedy jako elektronka. Katodový proud vylétá na anodovou elektrodu, na vrstvu na skle. Paprsek proudu se ale musí pohybovat po celé ploše. K tomu slouží oscilátor který dává přesné impulzy vinutí cívek kolem katodové trubice.
Určitě tě zajímá blokové schéma televizoru. Tohle je k mání viz. http://www.ba­grik.kdhracho­lusky.cz/Elek­tronika/14_te­levize.doc Tohle je skutečně zajímavá otázka už z toho důvodu, že přestávám přemýšlet o základních věcech. Když něco potřebuji najít na netu, většinou nabízí zapojení káblíkama a odkazy na videa. I když ve staré televizi dokáži najít závadu, k tomu sloužily knížky, je těžké přesně popsat všechny části.

Zdroj: http://web.qu­ick.cz/jarda.ku­cera/televiz_bla­to.html

anonym

To je pro mne také Záhada.Jediné co vím,co chápu a víceméně ovládám- když zmáčknu jeden čudlík, sklo se rozsvítí. Co je tam pak k vidění,to už je jiná otázka.