mosoj

Jak se může proudově zatížit podle normy vodič Al 4 mm2 instalovaný ve zdi?

Jde mi o ten 16 A jistič.
Doplňuji:
Jo v pohodě. Tabulky výborné.
16 A na 4 mm2 Al bez problémů s rezervou.
Jasně, hlavní jistič je 25 A.

Nejlepší odpověď
Hlada

Jistič 16A můžete použít, pokud jsou původní zásuvky vyměněné za 16A a předřazený jistič je alespoň 20A, což bývalo.

Zdroj: usporyvm.sweb­.cz/pomucky/po­mucky01.htm

Další odpovědi
Michal Kole

Existují tabulky jakou proudovou hustotou se smí vodiče zatížit při jakém jištění s ohledem na jejich oteplení což závisí na způsobu jejich uložení ve zdi.

Jiné zatížení může mít kabel na konzole na zdi a jiné kabel v elektrotechnické trubce uvnitř tepelně izolační stěny (sádrokarton).

tom004

U hliníku platilo,dnes se používá měď,že 1mm2 může být zatížen cca 1kW.Jenom nechápu,k čemu je to.