Avatar uživatele
Axiomy

Jak se může jednoznačně určit u neshodného přívlastku, zda jde o formálně-syntaktický vztah rekce, nebo adjunkce ?

O jaký f. s. vztah neshodných přívlastků jde v těchto příkladech: absolvent Filozofické fakulty Karlovy univerzity, za plotem naší zahrady.
Je to z jedné testovací úlohy s řešením, že jde o přimykání.
Jednou determinací adjunkce je, že tvar závislého členu není určován členem řídícím. Čím je v těchto příkladech určen druhý pád, když ne členem řídícím?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, ivzez před 3532 dny Sledovat Nahlásit



Otázka ještě nemá žádnou odpověď.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Protože jsem vynechala část věty, nedávala odpověď smysl. Všimla jsem si dodatečně. Proto jsem ji smazala.

Přimykání je jeden ze způsobů vyjadřování syntaktických vztahů v syntaktické dvojici. Jsou dvě možnosti vyjádření vztahu u jména + neshodného přívlastku a slovesa + příslovečného určení – rekce a adjunkce. Existuje PKN substantivní, příslovečný a infinitivní.
Adjunkce vzniká tehdy, když tvar závislého členu není určován členem řídícím. Jde jen o významový vztah. Ve vašem příkladu řídící jméno vyžaduje 2. pád, ale občas zamyslete se, zda může mít i tvar jiný. U rekce a shody to není možné.

Přimykání zjišťujme pomocí otázek jak? kde? odkud – jako když se ptáme na příslovce – cesta lesem, návštěva z Prahy.

Rekci zjistíme, když se ptáme pádovými otázkami. .

1.. absolvent fakulty – čeho – jako když se ptáme na PT -. i když je to PKN
2. fakulty univerzity – čeho
2. za plotem zahrady -čeho

PKN rekční se vyjadřuje podst. jménem nejčastěji v genitivu. Jsou různé druhy – např. přivlastňovací, částečný, vysvětlovací atd. muž vysoké postavy, dům rodičů, obraz zkázy, pytel mouky atd. Druhy najdete v učebnici CJL – např. Od V. Šmilauera – Novočeská skladba.

před 3532 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zzzzz

Obdivuji lidi, kteří tomuhle rozumí:-)))

před 3532 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
redy

zzzzz ok. 🙂

před 3532 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek