Pokročilý

Jak se mohu ujistit, že ve stěně není elektrické vedení apod. ?

Chci si do zdi "navrtat" novou hrazdu co jsem si koupil. Bohužel s vrtáním apod. nemám žádné zkušenosti. Tak jsem hledal na internetu jak na to.
Našel jsem tuhle stránku: http://www.shyby.cz/… . Jelikož bydlím v panelovém domě, začal jsem si číst postup u "Montáž do cihlového zdiva/betonu" a pozastavil jsem se u bodu číslo 4. Jak sem mohu ujistit že na místě kde chci vrtat není elektrické vedení, jiné železné segmenty, nebo jiná instalace ?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

V paneláku je to problém - zdi jsou tak prošpikovány železem, že detektory nefungují (resp. hlásí kdeco).
Takže - pod místem (svisle +/- cca 10 cm vpravo/vlevo) nesmí být vypinač. Zásuvky by měly být vedeny podlahou, takže ty neva (ale pokud můžeš, vyhni se jim taky*).
Vrtej vidiákem (železo bys měl poznat), ideálně s pneumatickým příklepem.
___
*) pokud nebyla v bytě delána rekonstrukce elektriky - to pak na ´dálku´ neřekne nikdo nic
;-)

Zlatý

Kvalitní detektor odliší kov od el. vedení !! Problém je, že detektor el. vedení nedetekuje moc hluboko 1 - 2 cm. Kvalitní detektor má vyšší cenu. Takže raději půjčit.
Kov lze detekovat bez problémů i s laciným detektorem.
Doplňuji:
http://www.fonetip.cz/…

Zlatý

Ty neznáš medotu Zkoušečka?

Mistr říká pomocníkovi:
"Fero, chyť ten kabel."
Fero chytí kabel a mistr se ptá:
"Koplo tě to?"
"Ne."
"Tak ten druhý nechytej, je v něm 3000 voltů."

Bronzový

V plném panelu zdi určitě žádná instalace nebude, klidně vrtej. Ani profesionálové v takových případech žádné detektory nepoužívají. Domy se staví ze železobetonu, ale v místech pro hrazdu moc železa nebývá (pokud si nevybereš nosný pilíř). A kdyby přece, dobrou vrtačkou slabší roxor klidně provrtáš. Neměj zbytečný strach a vrtej.

Stříbrný

jestli bydlíš v paneláku tak kabely jsou vedeny podlahou, pouze tam kde je zásuvka či vypínač to jde kolmo od podlahy k přístroji.
Za druhé, pravděpodobnější je, že trefíš roxor než kabel ale kvalitní vrták a silná vyrtačka ho provrtá taky.
Můžeš použít detektor ale je drahý a má omezenou účinnost tedy co se týče hloubky,kupovat ten co měří do několika metrů je nesmysl. lepší je si ho od někoho pujčit.
nebo metoda pokus o myl a pak zmetky díry zasádrovat.
krom kabelů a armatury v betonu ve zdech nic oficiálně není.Žádný trubky apod.Tedy pokud to je klasický panelák z panelů. Pokud to je cihelná bytovka tam to může být jinak.

Tak, tak. Existují detektory jak už tu někdo zmiňoval, ale těžko říct, jestli to pomůže. V paneláku bývají zásuvkové rozvody vedené jen podlahou (jsou docela nízko a od nich vede k podlaze lišta - ty dráty nejsou ani ve zdi), kde je spínač si snad všimneš... Jinak v betonu jsou různě umístěné ocelové pruty pro zpevnění, to nemáš šanci odhadnout, kde jsou a občas se stane, že se prostě zrovna trefíš. Pak je třeba tu díru udělat prostě trochu bokem než si zamýšlel, protože ten prut neprovrtáš.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 924
Zlatý mosoj 860
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 416
Stříbrný cukrar 295
Stříbrný elektrikář 247
Zlatý venkovan 237
Stříbrný honza19hk 235
Zlatý Hlada 233
Zlatý marci1 223

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.