Jak se mluví v souostroví filipín, indonésie, papuy atd…?

Nejlepší odpověď
badisko

tak treba ..
Filipino

Filipino je jazykem v podstatě umělým a je založen na jiném jazyku, který se jmenuje Tagalog. Jinými slovy filipínština je standardizovaná verze tagalogu. Tagalog pochází ze středního Luzonu a průběhu svého vývoje se namísil s ostatními místními jazyky, jako například cebuánština nebo ilocánština. Jako svůj první jazyk ho používá přes 20 milionů lidí. Samotné slovo pochází ze slov tagá (pocházející) a ílog (řeka), volně to lze přeložit jako „obyvatel od řeky“.

Tagalog spadá do austronéské jazykové rodiny a je do větší či menší míry podobný s indonéštinou, malajštinou, fidžijštinou, maorštinou (užívána na Novém Zélandu), havajštinou, malgaštinou (užívána na Madagaskaru) a dalšími. Vzhledem k historii a vývoji Filipín tagalog pobral i značné součásti španělštiny, sanskrtu, malajštiny nebo arabštiny. Takže dnes se jedná o takový mix, který mně osobně zněl něco jako malajština „řízlá“ španělštinou. Vzhledem k temperamentu domorodců a jejich divokým gestikulacím při mluvení pak Filipínec v reálu působí asi jako „španělsko-malajsko vykřikující Brazilec“.

Je zvláštní, že o historii tagalogu se toho příliš nezachovalo, jelikož z doby předkolonizační se nedochovaly prakticky žádné texty.
Další jazyky

Tagalog se nikde jinde než na Filipínách jako oficiální jazyk neužívá a ani se jím moc nemluví. Snad s výjimkou komunit uvnitř filipínských etnik roztroušených všude možně po světě.

Krom filipínštiny a angličtiny se na souostroví mluví dalšími 180 jazyky a dialekty, které spadají do Borneo-filipínské a Malajsko-polynéské jazykové rodiny. Každý ze 12 hlavních regionů má svůj specifický jazyk (každý zhruba s milionem lidí, co ho užívají). Setkat se tak můžete s jazyky: Cebuano, Ilocano, Hiligaynon, Waray-Waray, Kapampangan, Bikol, Pangasinan, Kinaray-a, Maranao, Maguindanao nebo Tausug. vice ve zdroji a co se tyce dalsich ostrovu tak pouzij Google nebud lina …:D

Zdroj: http://filipi­ny.orbion.cz/stat/pru­vodce/jazyk-2075/