Jak se měří morálka společnosti, podle jakých kritérií?

Doplňuji:
Co takhle vzít rozvodovost, svobodné matky, kdysi nemyslitelné. Nárůst kriminality, okrádání důchodců, dětí, osob se zdrav. nebo fyz. postižením za bílého dne. Podle těchto kritérií se dá určit, že morálka se mění, k horšímu. Je uvolněnější. Společenské nepsané normy mnoho už neznamenají. O politické morálce nemluvě, tam je to ještě horší než v běžné společnosti. Pouze asi 5 (slovy pět) politiků odešlo z PS po pochybení, za 25 let. Žádný nepřizná chybu, i když by byli lidštější. Lžou, Třeba že na ČR nebude dopad problémů Ruska a Ukrajiny (před 3 nedělemi), v současnosti odhadují dopad na miliardy, ztráty prac. míst aj.

Nejlepší odpověď
zjentek

Něco mi uteklo? Vona už se na světě začala měřit morálka?
Já to jako buran vidím takto:
na světě existují morální jedinci, ale dříve či později končí s depresivním onemocněním- je to takové „prokletí silných“. Takoví jedinci ani moc nezapadaj do společnosti, jak ji znáš a proto taky mají své chrámy někde v ústraní. Do takového chrámu se pak „mastné držky“ někdy chodí učit morálce, ale napřed jim musí téct do bot (už nemůžu žrát bůček, mám zdrav. problém atd.)
Zkus si zamoralizovat- zeptej se tady na webu na něco o nepopiratelném faktu, že kouření je nemorální, nepřirozenou činností člověka a počkej na odpovědi. Uvidíš, podle jakých kritérií bude měřeno.
Troufnu si znát výsledek dopředu:

  1. dozvíš se, že kouření je naprosto morální a společnosti neškodné
  2. nedozvíš se, jakého psychického mrzáka z tebe tato činnost udělá
  3. jako normální, zdravý nekuřák si později začneš připadat stejně, jako rozumná, sportující „kost“, kterou mezi sebe dostaly do hloučku odporně tlustý a líný báby v přesile- a to nechtěj!
  4. pro většinu budeš sadistickým moralistou, což je prý něco špatného a později skončíš s depresivní poruchou, vzniklou z potlačování přirozenosti a připouštění lži

Resumé:

  1. společnost na morálku se.re, společnost ví, že co není ilegální, je legální!!
  2. morální jedinec ví, že morálka = odříkání!!

Následky:
pro tento neporiratelnej fakt tě klidně i vykostěj a jen proto, aby nastolili „svou“ morálku ..vidíš, není to měřitelný ,)
Doplňuji:
..a aby jednoduché věci byly ještě více složitější, tak na neposkvrněnou morálku si i právo připravilo své formulky- věrohodnou popiratelnost a popiratelnou věrohodnost

Další odpovědi
MK44

Příjde na to, kdo ji měří. Jinak to uvidí člověk uvážlivý a tolerantní, který zohlední především stránky jako ohleduplnost, poctivost, pracovitost, odpovědnost, sociální soudržnost, vztah k demokracii a svobodě myšlení, a jinak nějaký generál, jehož zajímá především disciplinovanost a morálka bojová. A jinak světonázorový fanatik, který morálku odvozuje od proklamací příslušnosti k náboženskému vyznání či k politickému směru a účasti na rituálech. Svůj pohled bude mít i nacionalista nebo příslušník privilegované vrstvy nebo kasty a jiného názoru bude příslušník vrstvy znevýhodněné nebo člověk z potlačovaného etnika. A když dojde ke společenskému převratu, je „radost“ pohledět, jak často se morálka těch, kdo z něho měli prospěch, mění …

marci1

Měřit se nedá. Je pravdou, že mnoho lidí se dnes chová, jako by nějaký pojem „morálka“ neexistoval. Kdysi se člověk třeba nemusel rozhodovat, jestli si něco v obchodě koupí nebo ukradne. Dnes se stávají krádeže běžnou součástí našeho života. Nebo podvádět : kdysi by si člověk nedovolil někoho podvést. Čest a důvěra byly na první místě.
Bez morálky by lidské soužití nebylo možné, protože žít bez pocitu bezpečí a v nejistotě se nedá. Bez morálky by se lidstvo brzy dostalo do stavu anarchie a na úroveň zákonů džungle. Tak jen doufejme, že si to lidé uvědomí a budou chtít žít ve světě, kde se nebudou muset všeho bát. 🙂

da ny

Morálka je odpovědnost, břemeno, právo, mantinely a ty jsou odlišné a individuální :)
http://www.wi­kiskripta.eu/in­dex.php/Etika,_mor%C3%A­1lka,_pr%C3%A1vo

S ohledem na odlišnost v náboženstvích je odlišná morálka v jednotlivých společnostech.

Psychotic

Neměří se nijak, protože je už ze své podstaty subjektivní. My považujeme morální systém v Íránu za horší, než je ten náš, oni si zase mylsí totéž o ničem. A ani jedna strana pro to nemá objektivní argumenty.

Jediné kritérium je tedy PODOBNOST TÉ NAŠÍ.
Doplňuji:
Oprava: …myslí totéž o našem…