Jak se měří hloubka povrchově kalené vrstvy?

Nejlepší odpověď
vagra

Pro určení hloubky vrstvy se používají zkoušky:
lomové – na příčném lomu zakalených vzorků je jasně patrný odlišný charakter lomu v oblastiovlivněné vrstvy – orientační – největší využití např. u zkušebních vzorků postupu cementace
makroskopické – naleptání hruběji opracovaného řezu vhodným leptadlem
mikroskopické – nejpřesnější způsob, mimo tloušťku vrstvy lze posoudit její strukturu a ostrost přechodu chemického složení – zjišťuje se průběh chemického složení směrem od povrchu – je možnopoužít metod zjišťování plynulého průběhu (např. světelná emisní spektroskopie v doutnavémvýboji – GDOES)
Měření hloubek cementovaných, nitrocementovaných, nitridovaných a povrchově kalených vrstev oceli udává ČSN42 0448
Podrobnosti na zdroji

Zdroj: zkráceno z-http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:HJTHxu­Bykj8J:tzs.kmm­.zcu.cz/TZScvcel­k.pdf+m%C4%9B­%C5%99en%C3%AD+hlou­bky+povrchov%C4%9B­+kalen%C3%A9+vr­stvy&cd=3&hl=cs&ct=clnk&­gl=cz&source=www­.google.cz