Lynet

Jak se mám zachovat, když zaměstnanec krade peníze?

Nemáte prosím někdo zkušenosti co mohu dělat? Četla jsem si tu o porušení prac.kázně a že bych měla dát zaměstnanci písemně upozornění 3–4×, ale podle toho jak je vynalézavý mi zatím firmu rozkrade.Budu podnikat ještě poslední měsíc a pak končím.Už na to nemám nervy schánět někoho spolehlivého. Musím zaměstnanci vyplatit celou výplatu nebo mu mohu peníze srazit alespoň o částku,kterou si nakradl za poslední dny? Bohužel jsem to zjistila pozdě a ostatní už mu nedokážu:-((Má smlouvu na dobu určitou ještě na jeden měsíc.Moc děkuji pokud někdo poradíte.
Doplňuji:
Prodává nějaké zb . a nenamarkuje ho.Penize má v kapse.Já teď dělám inventuru každý večer a zjišťuji kolik si z tržby odnáší.V pondělí se s ním rozloučím,ale nevím jestli mu mohu sáhnout na výplatu.Aby nakonec ještě nežaloval on mě.Moc Vám děkuji.

Nejlepší odpověď
FOG

U nas je to velmi jednoduche.
Kdyz by se sefovi neco nelibilo,tak Vas zde propusti na minutu,ne na hodinu.
Osobne mam zkusenost,kdy vsichni spolupracovnici chodili casto kourit ven,ja prestal pred 10 lety.Ale ja jsem pracoval dal a jen muj oblicej naznacoval,ze nejsem „happy“ a partak me poslal domu,ze az budu „vice v parte“,v „pohode“.
Nenechal jsem si to libit a sel za sefem a riskoval,ze me okamzite propusti.
Ale protoze jsem dobry pracovnik,tak si me podrzel.
Byt Vami,tak ho okamzite propustim a oznamim mu,ze na neho podavam zaroven zalobu.
Doplňuji:
Nekdo rika,ze je tezke sehnat „kvalitni " lidi,tady pokud naopak mate az "moc vzdelani“,tak Vas nevezmou,protoze Vas nemuzou zaplatit. Nejlepe je delat „pro sebe“.
Bohuzel nove firmy v CZ nechteji „starsi " pracovniky,kteri maji zkusenosti a presto by byli "oddani“ firme,ale radeji vezmou nekoho mladsiho a pak nekdy „zaplacou“ nad vydelkem.
A pokud okamzita inventura prokaze,ze neco chybi,tak bych nevahal a uvalil zalobu,vymahal nahradu a samozrejme jiz nic jemu neplatil.

Další odpovědi
iceT

http://www.ma­nagementnews.cz/ma­nazer/rizeni-lidi-a-tymu-id-147960/kdyz-zamestnanec-krade-id-527982

Moc zkušeností s tímto nemám,ale je na to snad nějaký paragraf,a když si jste jistá,že to dělá nepomohla by inventura?Nevím teda v čem podnikáte,ale všechno by se mělo dát dohledat.Přece ten rozdíl se musí najít-buď bude zboží a když nebude,tak někde musí být peníze,a pokud je tam jen jeden zaměstnanec,tak je snad jasné.

venkovan

Pochválit ho, že se tak obětavě stará o blaho svého zaměstnavatele a veřejně, pokud bude prokazatelné, že si peníze odnáší. Věřejně může být i před Policii ČR.
S kvalitními lidmi je to problém, nezaměstnanost u nás ještě není tak vysoká a sociální podpory tak nízké a tresty za krádeže a nekvalitní práci tak směšné, že se lidi nebojí ničeho a nechovají se tak, aby si své práce vážili.
Nicméně bych ho propustil z důvodů krádeže – nepsal bych mu to do výpovědi, ale musí být podklady, že skutečně kradl a ještě nevím jak je to s hmotnou odpovědností a takových pracovníků.
Někdy je lepší mu ještě zaplatit aby odešel hned a byl od něj pokoj.

Reuef

strhnout z vyplaty mu to nemuzete jedine mu to dokazat a potom uz by musel zaplatit skodu co vam zpusobil

gnosis

tak pokud vznikla skoda vyssi nez 5000 a mate jasny dukaz o jeho vine tak bych ho normalne predal straznikum

fablen

je to smutné, sama mám špatnou zkušenost se zaměstnancema. Mě prodavačka kradla přímo peníze z tržby předchozího dne a proto jsem na to přišla velmi rychle. Pokud by prodávala zboží a tržbu si nechávala, přišla bych na to mnohem později. Měla toho bohužel i jinde více a proto vše pak vyšetřovala i policie…

Pokud mohu doporučit, přijměte osobu starší (třeba důchodce) – bývají mnohem spolehlivější.

SINGO

Okamžitě vyhodit a dat práci mě!:)

BandiOl

Podáte na něj trestné oznámení na policii. Musíte mít ale nějaký důkaz, jinak z toho nebude nic. Škoda, že to řešíte až teď.

Zdroj: pknewshop.cz/zdravi

mosoj

Máte oprávněné pochybnosti o prokázání krádeže.
S tím co máte v ruce mu to nedokážete.
Krádež je vážné porušení pracovní kázně a lze uplatnit okamžité zrušení prac. poměru. Jenom to dokázat. Nejrychlejší by bylo chytit ho při činu.
V takovémto postavení by měl mít podepsanou hmotnou odpovědnost, ale přiznám se, že neznám podmínky platné v této době.
S výplatou bych se nepáral. Napsal bych mu dopis, kde bych mu vytknul porušení pracovní kázně a a zároveň bych mu za to dal finanční postih. Zároveň bych mu sdělil ať je rád, že na něj nepodáte trestní oznámení.
Hlavně to dejte všechno písemně.

Fidel

Je to jednoduché – 1. trestní oznámení na policii – zpronevěra a za 2. zaměstnance vyhodit.

FOG

Jeste me napadlo,pokud te clovek prodava nejake vyrobky,tak nainstalovat, „tajne“,kdy neni v dosahu ci obchode tajnou kameru,cimz ho usvedcite u soudu a muzete pozadovat nahradu.
Ale to jsou zase vydaje,ktere se mozna vrati az v budoucnu.