Jelda

Jak se mám postupovat v případě nedodržení výplatního termínu

Může te mi poradit ve smpouvě mám uvedeno, že výplata bude vyplacena do 25. dne v měsíci. Již několikrát se stalo, že mi výplata došla po tomto termínu. Co můžu dělat a když podám výpověď budu mít nárok na odstupné? A když vychází výplatní termín třeba na sobotu kdy bych měl dostat výplatu. Děkuji za odpovědi

Odpovědi
Mapel

Z otázky je patrné, že se jedná o nějaký den, tak to není na právní řešení. Pokud by se výplata protáhla na měsíc, tak máte nárok na odstupné a vše vám proplatí pracévní úřad, který to bude vymáhat po zaměstnavateli.

Záleží na délce prodlení ve výplatě mzdy.

Dochy

Ještě většinou výplatní termín znamená, že někdy v tento den dají příkaz k odeslání peněz. Přijít to může klidně o 2 dny později (+ případný víkend)

anonym

Výplatním dnem se rozumí den, kdy má být výplata vyplacena. Pokud termín výplaty padne na den volna, má být výplata vyplacena poslední pracovní den před tímto volnem. Spousta dnešních zaměstnavatelů to neví nebo ignoruje. Dříve toto bylo ošetřeno zákoníkem práce.
Podáš-li výpověď sám, nárok na odstupné nemáš a vytváříš si tím i nevýhodnější podmínky pro registraci na úřadě práce.
Dnes je se zaměstnáním nemalá potíž. Pokud nemáš jiný problém, než zpoždění termínu výplaty o pár dnů, tak to raději nechej tak. Nadřízeného sice můžeš upozornit, že termín výplaty není dodržen, ale zbytečně ho nedráždi. Přijít o zaměstnání je dnes docela lehké, najít práci už tak jednoduché není. Prostě si utvoř rezervu a „naprogramuj“ se na termín výplaty do 30. dne v měsíci a budeš v pohodě. Důležité je, že peníze za svou práci dostáváš.

ivzez

Ocko se mýlí, zákoník práce nezná „termín výplaty“, který proto nemůže být ne/dodržen.

___
Obdobím splatnosti mzdy je celý následující kalendářní měsíc, poté má zaměstnavatel ještě zákonnou lhůtu 15 dnů k vyplacení mzdy.

Výplatní termín určuje zaměstnavatel, který má právo jej i měnit.

Podle zákoníku práce by bylo v pořádku, i kdyby Vám zaměstnavatel stanovil výplatní termín na poslední den následujícího měsíce.

Pokud by Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo její část ani ve zmíněné zákonné lhůtě, mohl byste následující den pracovní poměr písemně zrušit (to není výpověď!!) podle § 56, odst. 1 písm. b). Podle § 56, odst. 2 byste v takovém případě měl nárok na náhradu mzdy za dobu odpovídající výpovědní době
(zpravidla za 2 měsíce)
Doplňuji:
Oprava odkazu:
Zákoník práce, zrušení pracovního poměru zaměstnancem:
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast2h4­.aspx#par56

___
Pokud byste chtěl pracovní poměr z tohoto důvodu zrušit,
dejte si pozor na přesnou formulaci.
V písemnosti by mělo být jednoznačně uvedena Vaše vůle.

Zatímco zrušení pracovního poměru podle § 56 je účinné v okamžiku doručení zaměstnavateli, vázala by na sebe výpověď výpovědní dobu.

Zdroj: Zákoník práce: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast2h4­.aspx#par56

jaryn1204

mám podobný problém 1.7.2018 jsem nastoupil do nové práce na pobočku v Opavském kraji sídlo Praha na pracovní smlouvě mám termín výplaty k 10tému po 3týdnech odpracovaných mi bylo oznámeno že výplata bude chodit k 25tému jak se bránit? Dekuji za odpověď