Michal47

Jak se mají zachovat lidé, kteří se v životě setkají se svým stínem?

Pojem „stín“ zavedl C. G. Jung a já potřebuji vědět jaká je správná reakce na setkání s tímto stínem v životě. Předem děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
annas

„Stín zahrnuje všechny odvrácené, temné nebo i jen odmítané či nežité stránky, které jedinec (a stejně tak i společnost) sice má, ale z nějakého důvodu se jimi nechce zabývat. Patří sem vše nepřijímané, nežádoucí a netolerované, co je ukryto v nevědomí, i všechno to, čehož blízkost sice tušíme, ale pro nepohodlí či bolestivost konfrontace tomu raději uhýbáme, vytěsňujeme to, lidově řečeno to zametáme pod koberec.“
http://www.eva­labusova.cz/clan­ky/stin.php

Měl byste se nad stínem zamyslet sám, každý to může vidět a chápat jinak.

Ne nadarmo se neříká překroč svůj stín. Jde o oblast duchovna. Chápu to nějak takto – napadlp mě podobenství o Platónově jeskyni.

Stín – v jeskyni sedí spoutaní lidé s odvrácenými hlavami od vstupu a sluncem.Venku ještě hoří oheň. Lidé vidí na protější stěně mihotavé stíny lidí, kteří chodí venku. Přitom vězňové stíny považují za skutečnost, i když jde o jakýsi přelud. Co je pravda, tedy, co představují stíny, pozná vězeň, když vyjde z jeskyně ven, i když bude trpět třeba tím, že bude oslněný světlem., bude ho to bolet, ale najde sílu a vrátí se zpět do jeskyně a poučí ostatní o pravdě.

Je třeba opustit smyslové vnímání, tedy svůj stín a použít rozum a poznat pravdu, tedy skutečnost, i když někdy bolí. .

I my jsme spoutání určitými představami, předsudky, iluzemi. Jak poznáme, co je pravda? Musíme se naučit vnímat cíl, k němuž chceme dojít – v podobenství význam světla, vyjít z „jeskyně“ a uvědomit si, že zdroj světla (u člověka cokoliv) způsobil stín. Takže stín je odrazem reality. .

Překonat bolest fyzickou i psychickou, nepotlačovat emoce. Stíny se objevují ve chvíli, kdy se nás něco emočně dotýká, a to jak negativně,. tak i pozitivně.
Budeme-li bojovat, někdy bohužel marně, ubírá nám to sílu, stínu se nezbavíme. Třeba závist, nenávist, především tam zlomyslná, pomluvy atd. dovedou ublížit, ale ve skutečnosti to ukazuje za závistivce. Ten se svou závistí sám týrá, ubližuje nejen sám sobě pro vlastní hloupost a nevyrovnanost, , ale i lidem, kterým závidí.

Když stín přijmeme a, pochopíme, proč to tak., uvědomíme si, že musíme věřít v sebe,, že jsme zodpovědni za své myšlenky a činy, brát tak, že závist je jistou formou ocenění úspěchů ap.

Stíny nám tedy ukazují cestu, jak se dostat přes překážky k cíli, byť někdy nevolíme cestu přímou. Jde o řetěz příčin a následků – nedovolit nikomu, aby nám určoval, co máme, či nemáme dělat. Samozřejmě v rámci neporušení daných pravidel a morálky.

Řeší oblast esoteriky. Takže někomu pomohou meditace, aby tělo i duše bylo v harmonii. Jinak je třeba myslet pozitivně, žít přítomností, myslet na budoucnost, zbavit se myšlenek na to špatné z minulosti, najítt si smysl života, něčím žít atd.

„Když se ti někdy zdá, že je život příliš těžký, zkus trochu napodobit klauna, kterému sice srdce pláče, ale který přece se smíchem hraje na housle pro jedno dítě, aby se vyléčil ze slz svého srdce.“ Phil Bosmans

Michal47

Omlouvám se, moc se omlouvám. Pochopil jsem, že můj problém je persona, nikoli stín. Ale přesto děkuji za odpověď.

https://www.bri­tannica.com/to­pic/persona-psychology