Anka1597

Jak se mají správně oslovovat středoškolští pedagogové?

Pane učitely/paní učitelko nebo pane profesore/paní profesorko? Předem děkuji za odpovědi. 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Středoškolský pedagog = středoškolský učitel = středoškolský profesor.

Správné oslovení by mělo být: „pane učiteli (paní učitelko)“, protože profesor je vysokoškolský ti­tul.

Většinou se ale na střední škole užívá oslovení" pane profesore", rozlišuje se tak učitel střední školy od učitele školy základní.

Jak oslovovat učitelel, určitě najdete ve školním řádu.

Těžko se bude někdo na vyučujícího obracet slovy: " pane středoškolský profesore"…

Další odpovědi
Andělé

Annas to pěkně napsala. Na střední škole se oslovuje pane učiteli/paní učitelko,jen malinko dodám,že na osmiletém gymnáziu se všichni vyučující představili jako profesoři a děti je oslovují pane profesore/paní profesorko.:-)
Doplňuji:
Omlouvám se,nevědomky jsem zkrátila větu,chtěla jsem napsat: Na střední škole se někde oslovuje pane učiteli/paní učitelko,někde pane profesore/paní profesorko,jen malinko dodám,jako např.na osmilet.gymnáziu…

Syd

Na střední ještě paní učitelko/pane učiteli. Kromě toho Prof. (profesor) je titul, jímž 99 % středoškolských učitelů nedisponuje.

baghira

Na průmyslovce jsme vyučující inženýry oslovovali pane inženýre, ostatní pane profesore. Ale to bylo před 35 lety (a místo „pane“ se mělo správně říkat „soudruhu“, ale většina to měla raději s tím pánem :)) )
Doplňuji:
Syd: pojem „středoškolský profesor“ existuje, je to název povolání, a je správné ho používat, i když s akademickou hodností nemá nic společného.

anonym

Oslovovali jsme normálně pane učiteli/ paní čelko. :) Profesora jsme vytáhli až na vysoké.

honza19hk

soudruhu učiteli.....

Zajímalo by mě co by ti odpověděl.

baghira

Ještěže jde o mluvené, a ne písemné oslovení – pane učitelY by na střední škole nemuseli překousnout :)

annas

Ad baghira, máte pravdu. Vím o tom své.

fcoop

Pro annas – ten „vyuřující“ – tak ten mě docela dostal. Hezounké.

annas

🙂

anonym

Jeste ze ne : Vykurujici ! :)

  • iv-

annas

To už by bylo horší … 🙂

anonym

:)