surikata001

Jak se má oslovit člověk s tímto akademickým titulem?

Hezký den, mám jít k lékaři, který má před jménem prof.MUDr. a za jménem CSc. Nevím, jestli stačí pouze oslovení „pane doktore“ anebo jestli třeba „pane profesore“ nebo jak mu mám říkat? Třeba je mu to fuk, ale někteří lidé si na tituly dost potrpí a nerada bych šlápla vedle… Děkuji moc za objasnění! 🙂

Nejlepší odpověď
annas

V archivu je několi podobných otázek.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-oslovovat-nekoho-s-vice-tituly

"Při oslovování má pracovní funkce,

např. Vážený pane ministře, poslanče, rektore, starosto, předsedo, řediteli, jednateli, primáři, redaktore, a vojenská/policejní hodnost, např. Vážený pane plukovníku, majore, kapitáne, poručíku,

zpravidla přednost před akademickým titulem

např. Vážený pane profesore, docente, doktore, inženýre, magistře."

a další
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=oslovov%C3%A1n%C­3%AD%20

Další odpovědi
Kepler

Oslovuje se vždy vyšším titulem, v tomto případě tedy „pane profesore“.

Arne1

„Docent“ rozhodně ne, to je v akademické sféře titul nižší než profesor. Každý profesor projde titulem docent, ale jen minimum docentů to dotáhnou na profesora.
Je otázkou, kde a při jaké příležitosti. Pokud jste studentka medicíny, tak „pane profesore“. Pokud jste u něj pacientka tak „pane doktore“.
No a pokud spolu sedíte v hospodě, tak asi najdete ještě jinou variantu :)
Na okraj, ty tituly za jménem se v oslovování většinou nepoužívají.

Mc Merkurion

… jdu k doktorovi, tak pane doktore, jak říká annas, aspoň v tom nemám guláš, až ho pozvu na věčeři, budu ho oslovovat titulem …

Klaproth

Pane profesore.

yuko

Ja bych ho oslovila pane docente.

bolak

„tak milej pane…votitulo­vanej..“ tak bych to řek já, ale jestli je to gramaticky správně..

Kepler

yuko: to ne, to by musel být součástí titulu „doc“

yuko

Uz jsem chytrejsi, dekuji.