natalilieee

Jak se liší vnitřní struktura vodiče od izolantu?

Nejlepší odpověď
autacek

Vodič je taková látka, která obsahuje volně pohyblivé nabité částice (tyto materiály vedou mimo jiné dobře elektrický proud a zmíněné volně pohyblivé nabité částice jsou právě jeho nositeli). K typickým vodičům patří zejména: kovy (obsahují volné valenční elektrony), roztoky elektrolytů (obsahují volné kladné a záporné ionty), ionizované plyny a plazma (obsahují volné elektrony a ionty).

Naopak nevodič (též izolant, či dielektrikum) obsahuje ve své struktuře pouze vázané elektricky nabité částice, jejichž případný pohyb je umožněn jen na vzdálenosti řádově rovné rozměrům molekul (nebo atomů) dané látky; tyto částice nemohou být proto nositeli elektrického proudu – ale ani tyto látky nejsou k elektrickému poli netečné. Příkladem izolantu je sklo, různé plastické materiály, porcelán, pryž a řada dalších látek. Pro jejich strukturu je charakteristické, že v atomech a molekulách těchto látek jsou elektrony pevně vázány a jejich záporný náboj je vyrovnán kladným nábojem protonů.

blíže třeba viz zde: http://www.techma­nia.cz/edutori­um/art_expona­ty.php?xkat=fy­zika&xser=456c­656b74f8696e612061206d61­676e657469736d7573h&ke­y=21